Uczniowie klas 4-5-6 uczestniczący w projekcie „To nie magia, to fizyka!” zbudowali dziś obręcz z baloników 🎈 i badali ich lewitację w szybko poruszającym się strumieniu powietrza. Dzięki temu poznali prawo Bernoulliego i dowiedzieli się czym jest siła nośna unosząca samolot w powietrzu. Siła ciężkości równoważona jest w tym przypadku przez siłę oporu powietrza. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z prawem Bernoulliego obręcz z baloników 🎈🎈🎈może utrzymywać się stabilnie w pionowym strumieniu powietrza, który poruszając się z dużą prędkością wobec otaczającego ten strumień powietrza atmosferycznego, powoduje spadek ciśnienia wewnątrz strumienia. Różnica ciśnień między wnętrzem strumienia, a otaczającym powietrzem zapewnia stabilność tego układu. Przed nami jeszcze ostatnie w tym roku spotkanie kółka – w środę za tydzień 👍😉