Listopad 2023

W świecie koloru i bajki

Nasze ukochane zwierzęta domowe (również dzikie), ulubione postacie z bajek i filmów, wszystko to może być głównym tematem prac plastycznych. Dzieci starsze i młodsze uwielbiają rysować i w każdej wolnej chwili proszą o kartki i kredki. Tym razem wykonały przepiękne, kolorowe obrazki z wizerunkami swoich milusińskich oraz bohaterów znanych bajek. Prawie wszystkie prace trafiły oczywiście na tablicę w holu szkoły. Stanowią wspaniałą dekorację, cieszą oczy i powodują, że nawet pochmurny dzień staje się radośniejszy.

Hokus pokus, czary mary

Przez trzy dni w świetlicy szkolnej królowała magia. Bo jak nazwać to, co działo się z rysunkami wykonanymi przez dzieci? Nagle zwyczajny obrazek zamieniał się w przestrzenną, wielobarwną kulę. Bezcenna była radość, zachwyt i nutka niedowierzania na twarzach dzieci. Wszyscy chcieli mieć to niezwykłe, zaczarowane zdjęcie. Pani miała pełne ręce roboty, bo każda fotografia musiała być wyjątkowa!

Zajęcia plastyczne z p. Dagmarą

Raz w tygodniu dzieci ze świetlicy szkolnej mogą uczestniczyć w arcyciekawych zajęciach prowadzonych przez panią Dagmarę Nawrocką. Pani Dagmara uczy plastyki w starszych klasach. Młodsi, zdolni uczniowie mają okazję poznać tajniki powstawania rysunku. Uczą się jak „krok po kroku” prawidłowo naszkicować np. oko lub twarz. Na zdjęciach poniżej dzieci zaprezentowały tonda z egzotycznym pejzażem, narysowane ołówkiem. To piękne prace, wymagające wyobraźni, precyzji i pewnej ręki. Jak to dobrze, że młodsze dzieci już teraz mogą wkroczyć w świat sztuki pod czujnym okiem mistrza.

Gniotki

Co to takiego ten gniotek? To bardzo fajna zabawka, taki swego rodzaju „odstresowacz”. Można ją wykonać samemu. Potrzebna jest mąka ziemniaczana i balon. Cała sztuczka polega na umiejętnym przesypaniu mąki do balonika. Dlatego przyda się też lejek i butelka. Ot i cały sekret! Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Ale dzieciom udało się zrobić gniotki i ładnie je przyozdobić. Co prawda świetlica zamieniła się w śnieżny stok, tak było biało, ale to nic. Uciechy z gniecenia było co niemiara, a własnoręcznie wykonana zabawka sprawiła dzieciom ogromną radość.

Narodowe Święto Niepodległości 

W świetlicy szkolnej, na to ważne dla nas wszystkich święto, dzieci przygotowują się z wielką radością i zaangażowaniem. Jak co roku na 11 listopada przygotowują biało-czerwone kotyliony. Nie jest łatwo namalować orła, więc tylko niektórzy podjęli się tego zadania i spróbowali swoich sił w ozdobieniu rozetki jego wizerunkiem. Reszta dzieci miała inny pomysł na wykonanie kotylionów. Jedni wycięli je nożyczkami z papieru, inni po prostu narysowali kredkami. Ważna była kreatywność i staranne wykonanie. Gotowe prace umieszczone zostały na tablicy w holu szkoły. Stanowią one wspaniałą dekorację na Święto Niepodległości, a ponadto są wyrazem prawdziwego dziecięcego patriotyzmu.

Karmnik

Zamontowaliśmy karmnik przy sali, której okna wychodzą na zachodnią stronę. Nie dość, że dzieci mają piękne widoki, to mają również okazję obcować z przyrodą i to na wyciągnięcie ręki. Panie codziennie rano sypią ptakom ziarenka i zawieszają kulki ze słoniny. Niektóre dzieci przynoszą do szkoły pokarm dla skrzydlatych przyjaciół. Przed oknami wcześniej pojawiał się zając, teraz po kratach buszuje wiewiórka, która ochoczo wyjada ziarenka ptakom. Trzeba zacząć przynosić dla niej orzechy.

 Dzieci poznają różne gatunki ptaków, rozpoznają już sikorki bogatki i modraszki, wróble mazurki, sroki i gawrony. Codziennie z uwagą przyglądają się ptakom i już wiedzą, że ptaki tak jak ludzie mają różne charaktery. Są jak dzieci, jedne śmiałe, odważne i ciekawskie, inne bardziej ostrożne i troszkę bojaźliwe.
Dla uczniów jest to fantastyczna lekcja przyrody. Pomagają zwierzętom przetrwać zimę. Uczą się miłości i szacunku dla nich. Mają okazję poznawać świat z pięknej perspektywy.