Wspólnie z @UNICEF w dniach 12-16.12.2022 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu zorganizowano spotkania, konkursy w ramach Tygodnia Wielokulturowego. . Wydarzenie było skierowane do uczniów pochodzenia polskiego oraz ukraińskiego

W grudniu w dniach 12-16.12.2022 w naszej szkole odbył się „Tydzień wielokulturowy”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-8 i klasy przygotowawczej. W każdy dzień były przygotowane dla nich różne atrakcje.

W poniedziałek 12.12.2022 podczas dwóch długich przerw czytane były wiersze w różnych językach. O godzinie 10.35 uczniowie mogli posłuchać wiersza J. Brzechwy pt. Pomidor , czytanego w języku polskim i ukraińskim. Na drugiej przerwie o godz. 12.30 zaprezentowano wiersz J. Tuwima pt. Lokomotywa. Tym razem była czytana wersja w języku polskim i angielskim. W tym dniu uczniowie mogli także zobaczyć wystawę książek z biblioteki szkolnej w różnych językach. Książki te są do dyspozycji uczniów przez cały rok szkolny w bibliotece.

We wtorek 13.12.2022 uczniowie tworzyli listę przebojów z krajów europejskich. Na początku grudnia każda klasa 4-8 typowała swoich przedstawicieli – 1 wokalista lub wokalistka i 1 zespół wokalny. Na przerwach uczniowie mogli posłuchać wybranych przez siebie  piosenkarzy. Podczas przerw odbywało się także głosowanie w holu szkoły. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos. Na osoby biorące udział w zabawie czekały słodkie niespodzianki. W ten sposób została stworzona Lista Przebojów, na której znalazło się 8 utworów wokalistów i zespołów z Polski i z innych państw Europy.

W środę 14.12.2022 uczniowie klas 4-6, w tym przygotowawczej wzięli udział w quizie geograficznym – Co wiemy o Polsce i Ukrainie. Czteroosobowe drużyny tworzyli uczniowie z klas 4- 6 i przygotowawczej. Podczas zabawy odbyły się 4 rundy , podczas, których uczniowie rozwiązywali różne zadania związane z Polską i Ukrainą. W czasie wykonywania poszczególnych zadań prowadząca zadawała pytania także pozostałym uczniom , siedzącym na widowni. Wszystkie zespoły spisały się na medal, a nagrody za zdobyte miejsca zostały rozdane pod koniec tygodnia.

W czwartek 15.12.2022 uczniowie mogli obejrzeć prezentacje o państwach europejskich.

W ramach projektu edukacyjnego pod hasłem „Z plecakiem po Europie” poszczególne klasy wykonywały prezentacje na temat wybranego przez siebie kraju. W tym dniu odbył się właśnie ich pokaz. Uczniowie mogli nie tylko poznać wiadomości geograficzne, ale także wiele ciekawostek i piękne krajobrazy wielu  europejskich krajów.

Piątek 16.12.2022 był dniem podsumowującym cały Tydzień Wielokulturowy. Przez cały dzień uczniowie mogli podziwiać wystawy z  pięknym  rękodziełem  wykonanym  przez uczniów polskich i ukraińskich na różnych warsztatach. W tym dniu rozdano także nagrody w konkursach, które były zorganizowane dla uczniów klas 1-8 w ramach Tygodnia Wielokulturowego.

Dla uczniów klas 1-3 , w tym przygotowawczych zorganizowano konkurs na przepis dania związanego z tradycja świąteczną.

Uczniowie klas 4-8, w tym przygotowawczej wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem Europejski szlakiem architektury, oraz w konkursie na prezentacje multimedialną pod hasłem „Tacy sami- zjednoczeni w różnorodności”.

Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).