Wspólnie z @UNICEF dnia 02.12.2022 oraz 09.12.2022 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu zorganizowano warsztaty kulinarne oraz warsztaty plastyczne pt. “Przy wspólnym stole, bo łączy nas tradycja”. Wydarzenie było skierowane do uczniów i rodziców pochodzenia polskiego oraz ukraińskiego

Boże Narodzenie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej lubianych świąt nie tylko w Polsce, ale i w Ukrainie, stad pomysł na integrujące warsztaty o tematyce świątecznej. Co ważne, do wspólnie spędzonego czasu zostali zaproszeni również rodzice uczniów, zatem współpraca była międzypokoleniowa. W czasie warsztatów, by wykonać zadania, usiedliśmy przy wspólnym stole, który nas symbolicznie połączył.

Najpierw przybliżyliśmy sobie tradycje bożonarodzeniowe w obu krajach, następnie zrobiliśmy własnoręcznie polskie pierogi z kapustą i grzybami oraz pierogi z ziemniakami i twarogiem z przepisu ukraińskiego. Później przyozdobiliśmy pierniki, z których część została oddana na akcję charytatywną. Na zakończenie pierwszej części uczniowie mogli zjeść przygotowane wcześniej pierogi, a także spróbować innych polskich dań wigilijnych: barszczu, zupy grzybowej oraz kompotu z suszonych owoców.

W czasie warsztatów plastycznych wykonaliśmy ozdoby choinkowe: z masy porcelanowej, z kolorowych, drewnianych patyczków, biało-czerwone oraz żółto-niebieskie papierowe aniołki oraz ozdoby z orzechów ze wstążeczkami w barwach narodowych Polski i Ukrainy. Ponadto wykonaliśmy kartki świąteczne, do których zostały dołączone życzenia w obu językach: polskim i ukraińskim. Kartki wysłano do przyjaciół naszej szkoły.

Na zakończenie wspólnie ubraliśmy choinkę znajdującą się w głównym holu szkoły, wykorzystaliśmy wykonane wcześniej na warsztatach ozdoby z barwami narodowymi Polski i Ukrainy – papierowe aniołki i orzechy ze wstążeczkami.

Wydarzenie/projekt zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).