Paździenik 2024

Szycie – „Leśne zwierzęta”

Uczymy się szyć. Nie wszyscy oczywiście uczą się szyć. W naszej świetlicy każdy robi to, co najbardziej lubi lub to, co go najbardziej interesuje. Nie zmuszamy, ale zachęcamy do próbowania wszystkiego. Być może odkryjemy w sobie jakiś talent albo znajdziemy pasję na całe życie i nie będziemy mieli czasu na nudę.

Dziś tematem pracy były leśne zwierzęta. Z materiału wycinaliśmy odpowiednie kształty, potem zszywaliśmy ze sobą dwa kawałki tkaniny, a na końcu ozdabialiśmy je guzikami i koralikami. Przy okazji poznaliśmy zasady bezpiecznego posługiwania się igłą, zwłaszcza w większej grupie szyjących dzieci. Ale co najważniejsze nauczyliśmy się wykonywać pierwszy ścieg ręczny – ścieg fastrygowy. Spod naszych rąk wyszły kolorowe sowy, kotki i wilki. Niektóre gotowe już prace zostały uwiecznione na zdjęciach.

Halloween – prezentacja prac konkursowych

Dzisiaj, w przeddzień ogłoszenia wyników konkursu, chcieliśmy zaprezentować Wam piękne prace, wykonane przez dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i jakości wykonania wszystkich prac. Można je  podziwiać i dokładnie obejrzeć w sali świetlicowej grupy drugiej. Być może ktoś zainspiruje się jeszcze jakąś konkretną rzeczą i zdąży wykonać podobną dla siebie w domu.

    A jutro wielki dzień! Konkurs zostanie rozstrzygnięty. Nagrody już czekają!
Życzymy powodzenia!

Szydełkowanie

Panie ze świetlicy szkolnej postanowiły zorganizować dla chętnych uczniów kurs podstaw szydełkowania. Zgłosiło się sporo dzieci, ale większość chętnych stanowiły dziewczynki. Kilku chłopców również chciało spróbować swoich sił, lecz szybko okazało się, że to zadanie ich przerosło. Część uczennic z trzecich klas nauczyło się już podstaw tej trudnej i trochę zapomnianej sztuki. Teraz ćwiczą wykonywanie łańcuszka, który jest początkiem każdego, nawet najtrudniejszego wzoru. Poza tym niektóre z nich opanowały wykonywanie półsłupków i mogą przejść do następnych etapów pracy z szydełkiem. Zaczęły tworzyć konkretne rzeczy np: szalik czy prostą spódnicę dla lalki.

Pierwsze prace z przyjemnością prezentujemy na zdjęciach.

My życzymy  dziewczynom zapału i cierpliwości, bo szydełkowanie do niełatwa sprawa. Motywacją dla nich niech będzie to, że moda na dziergane ubrania wróciła i opanowanie tej umiejętności będzie jak znalazł.

Upcykling

Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów. W związku z tym nic nie wyrzucamy. Choć może inaczej, sto razy zastanowimy się zanim cokolwiek trafi do kosza. Z troski i dbałości o nasze środowisko. Wiele niepotrzebnych rzeczy możemy wykorzystać jeszcze raz do stworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego. Tym razem dzieci, przy okazji jesiennych porządków zebrały cały kosz niekompletnych puzzli. Następnie wybrały te w barwach jesiennych. Tak powstał fantastyczny wieniec, który zawisł już na ścianie. Ze skrawków kolorowej bibuły, pogniecionej w kulki dzieci wykonały również piękne liście klonu. Z szarych rolek po papierze toaletowym i skrawków pomarańczowego papieru jakiś czas temu powstały dynie, które zdobią salę do dziś. Pani ze świetlicy szkolnej znalazła resztki starych włóczek. Wydziergała z nich  żołędzie, dynie i liście. Wykorzystała do tego zebrane przez dzieci prawdziwe „źołędziowe” czapeczki. Niewykorzystane rurki po napojach posłużyły do wykonania jesiennych obrazków.

Mamy jeszcze wiele pomysłów na następne prace. Będziemy je sukcesywnie prezentować.

   Zachęcamy wszystkich do kreatywnego wykorzystywania wszelkich materiałów wtórnych w tworzeniu nowych, praktycznych projektów.

 

Dynie

W tym tygodniu tematem pracy plastycznej była dynia. Koniecznie dynia wesoła, kolorowa i uśmiechnięta. W ruch poszły pędzle i farby. Dzieci malowały dynie na tekturze wyciętej w kształt koła. Powstały piękne tonda, które zawisły w widocznym miejscu i teraz zdobią salę oraz wprowadzają radosny nastrój. Co ciekawe starsze rodzeństwo naszych pierwszoklasistów bezbłędnie wskazało pracę, którą wykonali ich siostra lub brat.

Jesień

Bajecznie kolorowe, przepiękne wycinanki wypełniły całą, wielką tablicę w jednej  z sal świetlicowych. Tematem prac była „Jesień”. Dzieci bardzo się starały. Trzeba było wykazać się wielką cierpliwością, naklejając dziesiątki małych listków na „wycinankowe” drzewka. W dodatku prawie wszystkie dzieci z grupy drugiej chętnie wykonały to zadanie. Efekty są spektakularne. Galeria prac wywołuje zachwyt u wszystkich.

Konkurs plastyczny

W świetlicy szkolnej ogłoszony został konkurs plastyczny z okazji nadchodzącego święta Halloween. Trzeba samodzielnie wykonać  pracę przestrzenną z różnych materiałów wtórnych: papieru, skrawków tkanin, tektury, sznurka, wełny, metalowych puszek, niepotrzebnych koralików itp. Ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia. Jury będzie oceniało pomysłowość, skalę trudności i wkład pracy ucznia w tworzeniu swojego dzieła. Gotowe prace prosimy przynosić do pani Karoliny i pani Renaty najpóźniej do 25 października. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody. Zapraszamy!!!

Kasztanowe ludziki

Przez cały tydzień dzieci przynosiły do szkoły kasztany, żołędzie, liście, gałązki oraz owoce różnych drzew i krzewów. Wszystko zbierane w drodze do lub ze szkoły, a także na spacerze z rodzicami. Szkoda byłoby nie wykorzystać tak pięknych darów natury. Uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej wykonali urocze kasztanowe figurki. Napracowali się bardzo, bo niełatwo wbić wykałaczkę w twardy kasztan. Trud się opłacił. Brązowe ludziki, ufoludki i żołędziowe statki kosmiczne stoją sobie dumnie na parapecie i rozjaśniają nam pochmurne, deszczowe dni.

Puzzle

Z pieniędzy wpłacanych na rzecz świetlicy szkolnej ( dziękujemy rodzicom) zakupione zostały nowe puzzle. Dzieci same zdecydowały, jakie puzzle chciałyby mieć  w swojej świetlicy oraz z ilu elementów mają się one składać. Wiadomo, że 1000 to trochę za dużo, więc 100, 200 lub 300 części to optymalna ilość, zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. W sam raz, by dzieci nie zniechęcały się, a układanie sprawiało im przyjemność.

Jak widać na poniższych zdjęciach, puzzle cieszą się teraz dużym zainteresowaniem.

 

Prasowane koraliki

Z kolorowych koralików rurek można wyczarować prawie wszystko: podkładki pod kubki, zawieszki, obrazki, ozdoby na ścianę lub po prostu cieszące oko drobiazgi. Dzieci przez kilka dni z rzędu, w skupieniu i z wielką dokładnością układały koraliki na specjalnych podkładkach. Następnie wkraczała pani z żelazkiem w ręku, żeby te cuda zaprasować.

Wszystkie okrągłe „prasowanki” zostały połączone wstążką i teraz wiszą na naszej kredkowej boazerii. Można je podziwiać w holu świetlicy.