Kwiecień 2024

Zajęcia plastyczne

Kosmos

Szara gazeta w roli głównej

Portret mojej ulubionej maskotki

Coś z odpadów

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o naszą planetę, o przyrodę, o najbliższe otoczenie. Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę każdego dnia:

– segregować śmieci
– oszczędzać prąd
– nie marnować wody
– nie korzystać z torebek foliowych
– oddawać butelki, makulaturę, złom do
  punktów skupu
– sprzątać po sobie
– wykorzystywać powtórnie niepotrzebne
  rzeczy lub tworzyć z nich coś innego
  (recycling i upcycling)
To tylko niektóre ze sposobów dbania o nasze środowisko. Uczniowie z klas trzecich postawili na upcycling. Postanowili zamienić zwykłe papierowe podkładki do jajek w urocze figurki zwierząt. Powstało mini zoo, a w nim kury, myszy, pieski, „stado” gąsienic, pająki i inne stworzonka. Wszystkim bardzo spodobała się ta mini wystawa. Stanowi inspirację dla młodszych dzieci i podsuwa im pomysły na wykorzystanie innych odpadów do tworzenia fantastycznych przedmiotów.

Kolaże

A oto piękne zakładki do książek i gotowe do zawieszenia obrazki wykonane ze szmatek. To bardzo ciekawy projekt, bo można wykorzystać niepotrzebne skrawki materiałów, a przy okazji tworzyć nowe, ładne, przydatne na co dzień przedmioty. Nic się nie marnuje, a my mamy możliwość wykazania się kreatywnością. Tym razem tematem kolażu były ptaki. Kolaż to znana dzieciom technika, choć wcale nie taka prosta. Trzeba dobrać wzory i kolory, wyciąć materiał, a potem przykleić. Dużo pracy, jednak dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Dowodem są zdjęcia ukończonych już prac.

Zwiastuny wiosny

Budynek naszej szkoły znajduje się wśród zieleni, pięknych drzew i krzewów, bardzo blisko Warty. Nietrudno nam dostrzec oznaki wiosny, świeże pąki liści i kwiaty na gałęziach. Mamy je „pod nosem”. Droga do i ze szkoły staje się czystą przyjemnością. Dzieci przedstawiły tę porę roku w swoich pracach. Wiosenne kwiaty, bociany i pszczoły namalowane lub wycięte z kolorowego papieru ozdobiły gazetki i ściany w świetlicowych salach. Z pewnością wprowadzą nas  w radosny nastrój w razie pochmurnych, chłodniejszych dni.

Torba pełna niespodzianek

Po przerwie świątecznej na dzieci czekała miła niespodzianka. W wielkiej torbie znajdowało się mnóstwo różnych podarunków. Klocki Lego, drewniane szkatułki, plastikowe układanki, naklejki, różowe i czarne saszetki na drobiazgi, breloczki, puzzle i wiele innych wspaniałości można było wylosować i wybrać wg własnych upodobań. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani. Miejmy nadzieję, że nieoczekiwane prezenty sprawiły dzieciom wielką radość.