W Laboratorium Wyobraźni

Nowy rok szkolny klasa 2b rozpoczęła wizytą w Laboratorium Wyobraźni znajdującym się w Poznańskim Parku Naukowo - Technologicznym. Uczniowie zwiedzili tam Wystawę Czerwoną. Na początku obejrzeli film pt. „Narodziny Gwiazdy”, wyświetlony w kopule Planetarium. Następnie po krótkiej przerwie odbyły się zajęcia z programowania. Drugoklasiści w parach budowali łaziki marsjańskie z klocków lego. Po zaprogramowaniu okazało się, że wszystkie pojazdy poruszały się, niektóre, dzięki nagranym wcześniej dźwiękom, potrafiły się przedstawić. Kolejnym etapem zwiedzania laboratorium było samodzielne poznawanie zjawisk z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność czy magnetyzm. Ostatnią część wystawy stanowiła tak zwana „ciemnia”, w której można było obserwować zjawiska fizyczne związane ze światłem. Wycieczka pełna wrażeń i nowej wiedzy zakończyła się smacznymi lodami.

Ogólnopolski Konkurs Misyjny "Mój kolega z Buluby"

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Misyjnym „ Mój kolega z Buluby” pod patronatem honorowym Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, Fundacji Redemptoris Missio oraz Fundacji Dzieci Afryki.

Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom postaci Pani Doktor Wandy Błeńskiej, lekarki misjonarki, a w szczególności Jej działalności skierowanej na pomoc ludziom chorym na trąd w Ugandzie w mieście Buluba. Uczniowie poznają także realia życia ich rówieśników w Ugandzie borykających się na co dzień z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji. Dowiedzą się w jaki sposób są traktowani ludzie chorzy na trąd oraz co może być „współczesnym” trądem dla ludzi żyjących w Polsce. Zostanie poruszony zatem  temat wykluczenia i marginalizacji społecznej.

Dzieci poznają postać Doktor Wandy Błeńskiej oraz życie codzienne ich rówieśników w Ugandzie. Dokona się to podczas katechezy, przy wykorzystaniu materiałów Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci oraz prezentacji pokazującej życie i działalności Pani Doktor Wandy Błeńskiej jak również życie codzienne małych Ugandyjczyków ( wywiad z Panią Doktor Wandą Błeńską - czasopismo „Świat Misyjny” numer poświęcony Ugandzie). Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy przygotowują prace plastyczne, które powinny przedstawiać realizację hasła Konkursu: „Mój kolega z Buluby”. Organizator pozostawia Uczestnikom Konkursu pełną swobodę interpretacji tematu w zakresie wizji artystycznej. Praca jednak musi być bezpośrednio związana z tematem Konkursu.

 

Regulamin konkursu

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Oświadczenie o bezpłatnym przekazaniu praw autorskich

Wiadomości o Ugandzie - 1

Wiadomości o Ugandzie - 2

Wiadomości o Ugandzie - 3

Wiadomości o Ugandzie - 4

Ciekawostki o Ugandzie

Ciężka sytuacja dzieci w Ugandzie

Listy dzieci z Ugandy

Wywiad z Doktor Wandą Błeńską 1

Wywiad z Doktor Wandą Błeńską 2

 

Półkolonie 2019

W tym roku uczniowie klas młodszych po raz drugi mogli uczestniczyć w półkoloniach organizowanych przez naszą szkołę. Program był urozmaicony i atrakcyjny. Codziennie między posiłkami grupy wychodziły poza teren szkoły.

Poniedziałek - dzieci zwiedzały stadion miejski. Zapoznały się z historią klubu Lech Poznań. Mogły wejść na murawę, zobaczyć jak wyglądają szatnie zawodników a także zasiąść na trybunach stadionu. Po obiedzie uczniowie wybrali się do Muzeum Czekolady, gdzie uczestniczyli w słodkich warsztatach , zapoznali się z procesem powstawania czekolady oraz samodzielnie wykonywali smaczne tabliczki z wizerunkiem poznańskich koziołków.

Wtorek – po śniadaniu półkoloniści wybrali się do Kina Helios, w którym obejrzeli film pt. „Agent Kot”. Po projekcji czekała na nich niespodzianka – lody. Każdy mógł wybrać ulubiony smak. Po obiedzie był czas na zabawy integracyjne. Następnie obie grupy bawiły się w parku nad Wartą, korzystając ze sprzętu sportowego, osiedlowej siłowni i placu zabaw.

Środa -  w tym dniu dla uczestników półkolonii zorganizowano całodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Kluczewie. Dzieci zwiedziły starą chatę zapoznając się
z  jej wyposażeniem oraz kuźnię, gdzie obserwowały pracę kowala.  Później bawiły się na podwórku zabawkami z dawnych czasów, karmiły gospodarskie zwierzęta. Dodatkową atrakcję stanowiła przejażdżka po okolicy oraz podziwianie widoków z pobliskiej wieży.

Czwartek – przed południem obie grupy uczestniczyły w warsztatach programowania i robotyki. Każdy zbudował własny pojazd z klocków lego i zaprogramował go korzystając z podanego kodu. Następnie dzieci wprowadzały swoje pojazdy w ruch. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po obiedzie półkoloniści świetnie bawili się w Jump Arenie. Pod okiem trenera wykonywali akrobacje na trampolinach oraz bawili się w basenie wypełnionym gąbkami.

Piątek – po śniadaniu grupy wybrały się do Multikina na film pt. „ Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. Drugą część dnia dzieci spędziły na wspólnej zabawie na terenie szkoły oraz zajęciach ruchowych  na świeżym powietrzu. Był też czas na podsumowanie półkolonii.

Kadrze za zorganizowanie i opiekę, a uczestnikom  za udział i wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

Było super!

thumb

 

W poszukiwaniu krasnali

W czwartek, 13 czerwca wszystkie klasy czwarte (4a, 4b,4c) pojechały na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Byliśmy w Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis, nowoczesnym centrum poświęconym wodzie, które jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu opowiadającego o powstaniu wody na Ziemi. Następnie przechodziliśmy przez różne strefy poświęcone między innymi tajemnicom oceanicznych głębin, oczyszczaniu wody czy wodnym wynalazkom. Po intensywnym wchłanianiu informacji mieliśmy czas na odpoczynek w strefie relaksu, gdzie zebraliśmy siły do dalszej części wycieczki.
Po wizycie w Hydropolis popłynęliśmy w rejs statkiem po Odrze i mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki. Widzieliśmy m. in. Katedrę św. Jana Chrzciciela, piękne kolorowe budynki i liczne mosty.
Kiedy rejs się zakończył zwiedziliśmy zabytkowy Rynek przy okazji szukając krasnali, które są jedną z ważniejszych atrakcji miasta. W całym mieście jest ich około 700! Każdy krasnal wykonuje inną czynność i ma swoje imię. Bardzo nam się podobały, bo były urocze.
Miasto Wrocław bardzo nas zaciekawiło i zachwyciło nas swoją urodą i historią.

Lena Śleboda, kl. 4a

Na wyspie pirackiej

06 czerwca 2019 r. uczniowie klas I udali się do Parku Nenufar w Kościanie , w którym czekało na nich wiele atrakcji. Wśród nich była Wioska Indiańska , gdzie dzieci mogły spotkać wodza, postrzelać z łuku, ubrać strój Indianki oraz „poszaleć „ na dmuchawcach. Na wodnym placu zabaw – Atlantydzie, można było zażyć ochłody, a obok „zakręcić się w domku” czy ”wpaść do czarnej dziury”. Zjeżdżanie na oponach i jazda w miasteczku samochodowym to kolejne atrakcje, które przypadły do gustu.  Niezapomniane wrażenie pozostało po przepłynięciu kanałami na tratwach. Podczas wodnej podróży dzieci podziwiały makiety znanych budowli świata: takich jak: Wieża Eiffa, piramida egipska, Statua Wolności. W parku rekreacyjnych dzieci mogły korzystać ze wszystkich dostępnych obiektów, jednak w ciągu dnia zabrakło by na nie czasu, dlatego koniecznie trzeba wybrać się tam jeszcze raz tym bardziej ,że  dzieci niechętnie opuszczały park.

Zielona szkoła - Wroniawy 2019

Uczniowie klasy 3 a w dniach 27– 29 maja wyjechali do Wroniaw na odpoczynek w ramach Zielonej Szkoły. Był to bardzo ciekawie i pracowicie spędzony czas. Uczniowie zamieszkali w Domu Wczasów Dziecięcych, który mieści się w pięknym dziewiętnastowiecznym, zabytkowym pałacu w środku 10 hektarowego parku.  Dzieci podczas  zajęć poznały jego historię oraz wszystkie  zakamarki i tajemnice. Uczniowie podczas pobytu mieli okazję brać udział w rozmaitych zajęciach. Wśród wielu atrakcji były jazdy gokartami, gry i zabawy na świeżym powietrzu na palcu zabaw w parku. Dzieci uczestniczyły w  zabawie Wokini, podczas której poznały życie, obrzędy, zwyczaje i zabawy Indian Ameryki Północnej.  W czasie pobytu uczniowie pojechali na wycieczkę autokarową. Zwiedzili Muzeum Pożarnictwa oraz Muzeum Przyrodnicze w Rakoniewicach, Skansen Budownictwa Ludowego  oraz jedyne w Europie Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie. Wzięły również udział w festiwalu piosenki karaoke, dyskotece. Powrót do domu był wesoły, ponieważ wszyscy zabrali ze sobą  niezapomniane wrażenia i wiele wspomnień.

Szkolna Olimpiada Sportowa klas I - III

W piątek, 7 czerwca odbyła się kolejna Szkolna Olimpiada Sportowa. Po tradycyjnym wciągnięciu na maszt flagi olimpijskiej klasy młodsze wzięły udział w rozgrywkach sprawnościowych na sali gimnastycznej. Nie było wygranych ani przegranych. Liczyła się dobra zabawa. Druga część olimpiady odbyła się na boisku, gdzie uczniowie mogli swobodnie korzystać ze sprzętu przygotowanego dla nich na  stanowiskach sportowych. Pogoda dopisała i wszyscy uczniowie mogli aktywnie spędzić ten dzień, a wiadomo , że ruch to zdrowie.

Wizyta w przedszkolu "Bartek"

3 czerwca klasa 1b wybrała się z wizytą do Przedszkola „Bartek”. Jest to Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnością. Pierwszaki zapoznały się ze sprzętem rehabilitacyjnym i  razem z przedszkolakami z grupy „Pszczółki” ćwiczyły przy muzyce. Później uczniowie wspólnie z gospodarzami bawili się na dywanie lub przy stoliczkach. Na koniec spotkania podziękowaliśmy za gościnę i złożyliśmy przedszkolakom życzenia z okazji niedawno obchodzonego Dnia Dziecka. Było to nasze drugie spotkanie. Wcześniej gościliśmy tę grupę w naszej klasie, gdzie w zespołach wykonaliśmy prace plastyczne tematycznie związane z życiem w oceanie. Obie wizyty  przebiegały w miłej atmosferze.

Spotkania ze sztuką - Trzy Muzy

W piątek 31.05 odbyło się już ostatnie Spotkanie ze Sztuki. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 2 b. Tematem spotkania były Trzy Muzy czyli rytm, melodia i harmonia, a gościem pan Marek Manowski. Podczas zajęć uczniowie mieli okazje dowiedzieć się że rytm wziął się z Afryki, a melodia z Europy. Dzieci poznały różne style muzyczne, mogli wysłuchać melodie kilku tańców narodowych. Za comiesięczne spotkania uczniowie podziękowali kwiatkiem i gromkimi brawami.

trzymuzy1

trzymzy2

Laurka dla Mamy

W piątek 24 maja uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach w Fundacji ARS. Tym razem tematem spotkania był nadchodzący Dzień Mamy. Uczniowie obejrzeli film „ Święto mamy” , uczestniczyli w zajęciach związanych z tematem zajęć, oraz wykonali laurkę dla swoich kochanych mam.

laurkadlamam5.19 1

laurkadlamam5.19 2