Wycieczka klas drugich do Gniezna

W czwartek 15.11 uczniowie klasy IIa i IIb pojechali na wycieczkę do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W czasie zajęć muzealnych dowiedzieli się, jak żyli ludzie 1000 lat temu. Ludzie mieszkali wówczas w grodach oraz wsiach.  Większość z nich zajmowała się uprawą roli, hodowlą i zbieractwem. Ważną rolę  odgrywali kowale, którzy wyuwali broń i narzędzia - przede wszystkim siekiery służące do ścinania i obróbki drewna. Poznaliśmy stroje, które wcale nie były szare.

Wszystko było bardzo ciekawe i można jeszcze wiele powiedzieć. Polecamy taką podróż w czasie!

Między Nami Przedszkolakami...

 

W piątek  16.11 naszą szkole odwiedziły dzieci z pobliskich przedszkoli. Spotkaniem pod hasłem 100 lat wolnej Polski rozpoczęto realizację projektu Między nami przedszkolakami. Podczas zajęć dzieci wykonywały różne zadania związane ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonywały prace plastyczne a także wspólnie śpiewały . Spotkanie zakończyło się wystawą prac w holu naszej szkoły.

wizytaprzedszkolakow11.18 1

wizytaprzedszkolakow11.18 2    wizytaprzedszkolakow11.18 3

 

Klasa 1b na wykładzie

W sobotę, 10 listopada, uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią wybrali się do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Towarzyszyli im rodzice. Dzieci uczestniczyły w wykładzie na temat: Dlaczego prąd kopie? W trakcie spotkania wyświetlono prezentację multimedialną oraz wykonywano ciekawe doświadczenia. Każdy uczeń mógł poczuć klimat uczelni. Kto wie, może w przyszłości  któryś z nich będzie tu studiować.

wyklad1b11.18 1

wyklad1b11.18 2  wyklad1b11.18 3

Rogalowe Muzeum Poznania

09 listopada 2018 r. uczniowie klasy 1 a gościli w Muzeum Rogalowym .Podczas warsztatów  zapoznali się  z legendą o powstaniu rogali oraz  gwarą poznańską. Następnie  każde z dzieci miało okazję uczestniczyć w etapie przygotowania rogali do  wypieku oraz ich degustację. Powierzone zadanie wykonali doskonale co poświadcza otrzymany Certyfikat Rogalowego Czeladnika.

rogale18

Po spotkaniu w Muzeum mieliśmy także okazję obejrzeć Ratusz  Poznański oraz wystawę poświęconą 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Gala Finałowa Konkursu „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”

24 października o godz. 10.45 w naszej Szkole odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”.

W uroczystości wzięli udział laureaci i wyróżnieni wraz z opiekunami oraz 50 uczniów wraz z opiekunami ze szkół w Łomnicy, Chrośnicy i Nowym Tomyślu.

Nie zabrakło przedstawicieli patronów wydarzenia, czyli Arcybiskupa Archidiecezji Poznańskiej- ks. Dawida Stelmacha, Departamentu Pomocy Humanitarnej KPRM-  Pana Cezariusza Dobrowolskiego oraz Misjonarzy Werbistów, których reprezentowali: o. Andrzej Danilewicz SVD, prowincjalny sekretarz ds. misji, o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego z Pieniężna i o. Jan Wróblewski SVD, rektor Domu Misyjnego w Chludowie.

Na początku uroczystości goście zostali przywitani na sposób hinduski, czyli każdy z nich otrzymał wieniec z kwiatów, który został im wręczony przez członków Misyjnego Koła Wolontariatu działającego w naszej Szkole. Następnie pani Honorata Dzida, organizatorka konkursu, wprowadziła zebranych w temat i ideę mu przyświecającą. Po niej o mieście Puri w Indiach i Szkole Beatrix, dziele o. Mariana Żelazka, opowiedział o. Andrzeja Danilewicz SVD.

Następnie wszyscy obejrzeli krótki film nagrany przez Antoninę Weber, byłą nauczycielkę naszej szkoły, która w tym roku szkolnym wyjechała na wolontariat do Francji, gdzie posługuje we wspólnocie Arka. Jej praca jest wcieleniem w życie słów o. Mariana: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.

Po filmie, pięknym uświetnieniem uroczystości był krótki koncert muzyczny w wykonaniu Mateusza Cofty, członka Archidiecezjalnej Komisji Misyjnej, z dziećmi.

Po koncercie laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymały nagrody i dyplomy, które wręczyła pani Dyrektor Beata Owczarzak. Odrębne dyplomy z upominkami wręczył Pan Cezariusz Dobrowolski, przedstawiciel Departamentu Pomocy Humanitarnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nagród było wiele dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się: Wydawnictwo św. Wojciecha, Wydawnictwo Verbinum, Wydawnictwo Misyjne Drogi, Wydawnictwo Missio Polonia, Wydawnictwo Media Rodzina, Fundacja Arkadego Fiedlera , Kino Helios w Poznaniu.

Na zakończenie uczestników uroczystości czekał poczęstunek z kuchni hinduskiej, przygotowany specjalnie przez kucharzy z Nepalu oraz różnego rodzaju przysmaki w stylu hinduskim, przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły.

Galę finałową prowadziła pani Katarzyna Ostrowska, wicedyrektor szkoły i współorganizatorka konkursu. Uroczystość zarejestrowana została także przez TVP3 Poznań i relacja z niej pojawiła się w czwartkowym Teleskopie.

Konkurs „Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach” cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem. Napłynęło 610 prac z 30 szkół całej Polski, nawet z Pruszcza Gdańskiego czy wsi Krzywaczka w Małopolsce. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom postaci o. Mariana Żelazka SVD w przypadającą w tym roku 100. rocznicę Jego urodzin. Konkurs miał być również okazją, by dzieci poznały Indie i problemy, z jakimi borykają się ich hinduscy rówieśnicy, a także zagadnienie odrzucenia rówieśniczego.

Laureaci Konkursu Międzyszkolnego
„Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”

Kategoria I - klasy I-III

  • Miejsce 1 - Kacper Banaszak (SP im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym)
  • Miejsce 2 - Anastazja Frańska (SP Arka w Nowym Tomyślu)
  • Miejsce 3 - Olga Nowak (SP im. Jana Pawła II w Sycnie)

Kategoria II - klasy IV-VI

  • Miejsce 1 - Weronika Wojciech (SP nr 9 w Lesznie)
  • Miejsce 2 - Aleksander Mytkowski (SP nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu)
  • Miejsce 3 - Julia Galik (SP nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu)

Kategoria III - klasy VII-VIII

  • Miejsce 1 - Wiktoria Boniak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrustowie)
  • Miejsce 2 - Zuzanna Paradowska (SP nr 3 w Poznaniu)
  • Miejsce 3 - Maciej Kiełpiński (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chrośnicy)

Wyróżnienia klasy I-III:

·       Marta Nowakowska ( SP3 Poznań)

·       Nadia Borowik (SP3 Poznań)

·       Ignacy Koralewski ( SP2 im. Wojska Polskiego w Obornikach)

Wyróżnienia klasy IV-VI:

·       Weronika Samolej (Zespół Szkół im. o. Mariana w Chludowie)

·       Gabriela Żak ( SP3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Feliksa Stamma w Kościanie)

·       Wiktor Kapciński (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym)

Wyróżnienia klasy VII-VIII:

·       Daria Kapusta ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

·       Marika Baszko (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

Piniata i 2a

W środę 30.10 nasze mamy przygotowały słodką niespodziankę, ale zdobycie jej nie było takie proste. Zabawa polegała na rozbiciu i strąceniu specjalnie przygotowanych piniat, które były wypełnione cukierkami. Chociaż nie było to łatwe zabawa była super. Polecamy.

piniata2a11.18 1

Czas pamięci

znicz

30 października 2018 roku uczniowie klasy III a uczcili pamięć pomordowanych Polaków w Katyniu udając się pod tablicę pamiątkową por. Jana Szmagiera oficera zastrzelonego w Katyniu wiosną 1940 roku. Na miejscu uczniowie zapalili znicz oddając tym samym hołd i czcząc pamięć wszystkich pomordowanych w Katyniu. Wyjście to miało również na celu pielęgnowanie pamięci o tragicznej historii wojny oraz ciągłości przekazu pokoleń o istotnych wydarzeniach dla Polski.  

czaspamieci10.18 1

Ratujemy i uczymy ratować

Od października 2018 r. kolejni uczniowie naszej szkoły – tym razem uczniowie klas II uczestniczą w zajęciach z cyklu „Ratujemy i uczymy ratować”. Podczas zajęć dzieci uczą się wzywać pomoc, sprawdzać przytomność poszkodowanego, układać go w pozycji bocznej, wykonywać oddechy ratownicze i uciskać  klatkę piersiową. Każde dziecko uczestniczące w zajęciach otrzymuje certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.  Wszystkie zajęcia prowadzone są pod czujnym okiem nauczycieli ratowników: J. Chmieliny i M. Skobierskiej.

ratujemy11.18 2

ratujemy11.18 1   ratujemy11.18 3

Jesienne smakołyki

Na zakończenie projektu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. uczniowie klasy 1a samodzielnie wykonali  owocowe szaszłyki, które  stanowiły zdrowy dodatek do  śniadania.

jesiennesmakolyki10.18 1

1a w Bibliotece Raczyńskich

25 października 2018 r. uczniowie klasy 1a udali  się na lekcję biblioteczną do Biblioteki im. E. Raczyńskiego. Na wstępie  zapoznali  się z biblioteką i jej zbiorami. Poznali  także zasady zapisu i wypożyczania różnych pozycji , które są w bibliotece m.in. filmy, audiobooki, książki, a także gry planszowe i puzzle. Po przejrzeniu regałów bibliotecznych  dzieci wykonały pracę plastyczną –zakładkę do książki z elementów piankowych.

 1abiblio10.18 1