Konkursy międzyszkolne

ROK SZKOLNY 2019/2020

Ogólnopolski Konkurs Misyjny "Mój kolega z Buluby"

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Misyjnym „ Mój kolega z Buluby” pod patronatem honorowym Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, Fundacji Redemptoris Missio oraz Fundacji Dzieci Afryki.

Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom postaci Pani Doktor Wandy Błeńskiej, lekarki misjonarki, a w szczególności Jej działalności skierowanej na pomoc ludziom chorym na trąd w Ugandzie w mieście Buluba. Uczniowie poznają także realia życia ich rówieśników w Ugandzie borykających się na co dzień z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji. Dowiedzą się w jaki sposób są traktowani ludzie chorzy na trąd oraz co może być „współczesnym” trądem dla ludzi żyjących w Polsce. Zostanie poruszony zatem  temat wykluczenia i marginalizacji społecznej.

Dzieci poznają postać Doktor Wandy Błeńskiej oraz życie codzienne ich rówieśników w Ugandzie. Dokona się to podczas katechezy, przy wykorzystaniu materiałów Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci oraz prezentacji pokazującej życie i działalności Pani Doktor Wandy Błeńskiej jak również życie codzienne małych Ugandyjczyków ( wywiad z Panią Doktor Wandą Błeńską - czasopismo „Świat Misyjny” numer poświęcony Ugandzie). Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy przygotowują prace plastyczne, które powinny przedstawiać realizację hasła Konkursu: „Mój kolega z Buluby”. Organizator pozostawia Uczestnikom Konkursu pełną swobodę interpretacji tematu w zakresie wizji artystycznej. Praca jednak musi być bezpośrednio związana z tematem Konkursu.

 

Regulamin konkursu

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Oświadczenie o bezpłatnym przekazaniu praw autorskich

Wiadomości o Ugandzie - 1

Wiadomości o Ugandzie - 2

Wiadomości o Ugandzie - 3

Wiadomości o Ugandzie - 4

Ciekawostki o Ugandzie

Ciężka sytuacja dzieci w Ugandzie

Listy dzieci z Ugandy

Wywiad z Doktor Wandą Błeńską 1

Wywiad z Doktor Wandą Błeńską 2

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

„ Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”

Zapraszam do udziału w Międzyszkolnym konkursie misyjnym „ Mój szkolny kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach” pod patronatem honorowym Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego jak również Zgromadzenia Słowa Bożego Księży Werbistów oraz Departamentu Pomocy Humanitarnej Kancelarii Rady Ministrów Beaty Kempy.

konkursmisyjny2       konkursmisyjny1

Cel konkursu:

Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom postaci o. Mariana Żelazka, misjonarza Werbisty, wielkiego Polaka i patrioty oraz Jego działalności w przypadającą w tym roku 100 rocznicę Jego urodzin. Ponadto poprzez prezentacje zostanie uczniom przybliżone dzieło, które o. Marian zapoczątkował a mianowicie Szkoła Beatrix , która jest fenomenem na skalę światową ponieważ uczą się tam dzieci z rodzin dotkniętych trądem oraz dzieci z różnych rejonów Indii co jest przełomem w traktowaniu osób trędowatych w Indiach. Będzie to także dobra okazja do porozmawiania z dziećmi na temat odrzucenia rówieśniczego. Dzieci będą miały także możliwość poznania kraju jakim są Indie oraz problemów z jakimi borykają się ich Hinduscy rówieśnicy.

Forma realizacji konkursu.

Konkurs przebiega w II etapach najpierw dzieci poznają postać o.Mariana oraz najważniejsze problemy z którymi borykają się na co dzień ich rówieśnicy w Indiach. Dokonuje się to podczas katechezy, przy wykorzystaniu materiałów Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci oraz prezentacji pokazującej Szkołę Beatrix ( wywiad z o. Marianem Żelazkiem oraz czasopismo „Świat Misyjny” numer poświęcony Indiom).

Kategorie wiekowe:

Kolejnym etapem jest organizacja konkursu plastycznego dotyczącego tematyki konkursu w trzech kategoriach wiekowych:

Technika wykonania rysunku dowolna.

I kategoria- klasy I-III

II kategoria- klasy IV-VI

III kategoria- klasy VII-VIII

Prace należy wysyłać na adres:

Szkoła Podstawowa nr 3

Im. Bolesława Krzywoustego

os. Piastowskie 27

61-149 Poznań

Z dopiskiem” Konkurs- Mój Szkolny Kolega ze Szkoły Beatrix w Indiach”.

Wszelkie informacje lub pytania można pozyskać pod adresem mailowym:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Prace należy nadesłać do dnia 15 października. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi dnia 24 października w Szkole Podstawowej nr 3 w  Poznaniu o godz. 10.45.

Wszystkie materiały oraz potrzebne oświadczenia i zgody będę dostępne w połowie września na stronie sp3poznan.pl.

Z wyrazami szacunku,
Honorata Dzida

Regulamin konkursu

Zgłoszenie szkoły

Oświadczenia i zgody

Wywiad z o. Marianem Żelazkiem

Prezentacja o o. Marianie Żelazku

Poznaj Indie

Indie - ojciec Marian

Indie - trudna droga do szkoły

Bajka z Indii

Indie - listy dzieci

Indie - wwywiad z o. Anthonym Erragudi SVD