Dźwiękowe pocztówki z Europy

„Polskie pejzaże”

18.11.2019 r.

lupa2a11.19 7

W kolejnej podróży po Europie w której wzięli udział uczniowie klas I-III wraz z Panem Lupa zawitaliśmy do Polski. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się jak zmieniała się polska tradycja ludowa na przestrzeni  lat oraz jakie elementy pozostały do dziś i kto kultywuje regionalną różnorodność, a to wszystko za sprawą tradycji  i zwyczajów  ludowych polskiego wesela.

Warsztaty bębniarskie klas 3

W piątek 15 listopada  uczniowie klasy IIIa i IIIb w DK Jędruś udali sie w muzyczną podróż do świata pierwotnych afrykańskich rytmów bębniarskich. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć min. kij deszczowy, shekere czyli  grzechotę zrobioną z suchej i pustej tykwy owiniętej siateczką z nanizanymi na nią muszelkami, grzechotki z suszonej trawy czy klawesy. Największą atrakcją były jednak djembe - instrument muzyczny z Afryki.Są to bębny w kształcie kielicha. Graliśmy różne rytmy i wychodziło nam to całkiem nieźle. Polecamy!!!

Kamera! Akcja!

W środę 6.11 uczniowie klas 2 a, 2 b, 3 a, 3 b wzięli udział w kolejnym cyklu spotkań Lekcja w kinie. Tematem była Kamera! Akcja! O planie filmowym. Uczniowie podczas prezentacji w bardzo ciekawy sposób poznali zawody osób związanych z filmem. Po krótkiej przerwie mogliśmy obejrzeć film pt. Paddington 2. Pomimo tego, że część osób już widziała ten film to znowu wywołał w dzieciach wiele wzruszeń.

Od uczniów dla nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się głosowanie i wybierano nauczyciela w 5 różnych kategoriach. Wszyscy uczniowie mogli zagłosować na przygotowanych specjalnie kartach . Zliczaniem głosów zajął się Samorząd Uczniowski. W dniu 14.10 zwycięzcy pedagodzy odebrali z rąk przewodniczącej SU okolicznościowe statuetki . A oto wyniki:

Wyniki głosowania uczniów

I kategoria- Największe serce

I miejsce- p. Daria Reńska

II miejsce- p. Paweł Olszowiak

III miejsce p. Agnieszka Kowalska

II kategoria- Ciekawe lekcje

I miejsce- p. Tomasz Jakubowski

II miejsce- p. Paweł Olszowiak

III miejsce- p. Katarzyna Raczyńska

III kategoria- Uśmiech

I miejsce- p. Sebastian Pięta

II miejsce- p. Paweł Olszowiak

III miejsce- p. Agnieszka Kowalska

IV kategoria- Sprawiedliwość

I miejsce- p. Daria Reńska

II miejsce- p. Paweł Olszowiak

III miejsce- p. Sebastian Pięta

V kategoria- Pomocna dłoń

I miejsce - p. Agnieszka Kowalska

II miejsce- p. Agnieszka Marczewska

III miejsce- p. Daria Reńska i p. Sebastian Pięta.

 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Tradycją naszej szkoły stało się już, że na końcu października wspominamy pracowników szkoły, którzy odeszli. Uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z nazwiskami wielu osób na przygotowanej tablicy okolicznościowej.

pamietamy11.19

Konkurs na prezentację o patronie szkoły

W październiku odbył się konkurs dla uczniów klas 7-8 na prezentacje o Bolesławie Krzywoustym. Był on związany z tegorocznym projektem. Zwyciężyła uczennica klasy 8 b Hanna Nojman, wyróżnienie otrzymała Ania Gewiss z klasy 7 a. Dziewczynom gratulujemy. Prezentacja Hani została przedstawiona uczniom podczas obchodów Dnia Patrona.

Szkoła do Hymnu

W dniu 8 listopada 2019 roku o godzinie 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu odśpiewała Hymn Polski z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości  wciągnięto flagę Polski na maszt przed budynkiem Szkoły w obecności Sztandaru Szkoły.
Następnie nauczyciele i uczniowie udali się do holu na ciąg dalszy uroczystości. Koło teatralne „Czarodzieje sceny” pod kierunkiem pani Elwiry Kucharczyk przygotowało i zaprezentowało przedstawienie z okazji Święta Niepodległości.

Animacja w 2a

30 października 2019 r. uczniowie klasy 2a rozpoczęli cykl spotkań w Fundacji ARS. Tematem pierwszego spotkania była animacja. Dzieci poznały różne sposoby poruszania się postaci w filmie poprzez wykonanie różnych rekwizytów. Przygotowały animację filmu na podstawie ilustracji. Podsumowaniem tematu było wykonanie dowolnej lalki.

Niezwykła wycieczka 2a

04 listopada 2019 r. udaliśmy  się w niezwykłe miejsce naszego miasta- na Komendę Miejską Policji. Zaglądaliśmy  do takich miejsc, jakie na co dzień są niedostępne. Zapoznaliśmy się ze sprzętem jaki używają technicy kryminalistyki, odwiedziliśmy centrum dowodzenia 112, centrum obsługi meczy piłki nożnej w Poznaniu oraz zobaczyliśmy  jak funkcjonuje monitoring naszego miasta. Każde z dzieci miało okazje, aby sprawdzić swoje linie papilarne za pomocą specjalnego proszku. Dodatkowa atrakcją była możliwość sprawdzenia jak działa LUSTRO WENECKIE. Dzięki takiej wizycie  mogliśmy  przyjrzeć się bliżej służbie poznańskich policjantów i zobaczyć jak wygląda praca mundurowych na co dzień. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Wyprawa do lasu klasy 3a i 3b

W środę, 30 października 2019r, uczniowie klas trzecich pojechali do Nadleśnictwa Konstatynowo, gdzie spotkali się z leśnikami. O tajemnicach lasu i jego znaczeniu dla człowieka bardzo ciekawie opowiadał pan Mariusz, który miał dla nas także przygotowane zadania: z darów lasu układaliśmy jesienny pejzaż, a na wyrębie musieliśmy odczytać wiek ściętego drzewa. Pani Kasia pokazała nam dawny gabinet leśniczego oraz zwierzęta żyjące w lesie. Było też ognisko i pachnące kiełbaski. Polecamy!!!!

Słodkie warsztaty klasy 5a

Uczniów klasy 5a z pewnością można nazwać łasuchami, więc nie dziwi kierunek naszej wycieczki, czyli „Muzeum czekolady”. Wybraliśmy się tam na warsztaty połączone z poznaniem historii czekolady. Było przesłodko i przepysznie. Wystrojeni niczym prawdziwi cukiernicy, z radością zabraliśmy się do własnoręcznego wykonania swoich czekoladowych smakołyków, które potem specjalnie zapakowane zabraliśmy ze sobą i z apetytem pałaszowaliśmy. Ogromnym powodzeniem cieszył się też sklep pełen czekoladowych i cukierkowych specjałów, w którym zostawiliśmy kieszonkowe przeznaczone na drugie śniadanie. Ale cóż, taki dzień nie zdarza się co dzień. Polecamy wszystkim to słodkie miejsce, do którego sami chętnie byśmy wrócili.

Wizyta w przedszkolu

W październiku klasa 2 b odwiedziła dzieci z Przedszkola „Bartek”. Była to już druga wizyta w tym miejscu. Na początku uczniowie podzieleni na grupy zapoznali się z różnymi dysfunkcjami i mogli  przekonać się jak potrafią one utrudniać wykonywanie prostych czynności. Było to szczególnie ważne, gdyż w tym przedszkolu przebywają  dzieci niepełnosprawne. Druga część spotkania odbyła się w obecności przedszkolaków. Po zapoznaniu się z gospodarzami nadszedł czas na wspólną zabawę. Uczniowie zwracali uwagę na to, aby żadne dziecko nie zostało w niej pominięte. Jedni wybrali kolorowanie postaci z kreskówek, inni zabawy konstrukcyjne lub ruchowe. Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec drugoklasiści wręczyli młodszym kolegom  wykonane przez siebie prace plastyczne.

Gala konkursu "Mój kolega z Buluby"

23 października w naszej Szkole odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „ Mój kolega z Buluby”. Konkurs  cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli z całej Polski. Przesłano 705 prac m.in. z Gdańska, Lublina, Nowego Miasta nad Pilicą,  Wrocławia czy Krzywaczki.  Jury zgodnie z regulaminem wybrało Laureatów w trzech kategoriach wiekowych. I kategoria- klasy I-III; II kategoria klasy IV-VI i III kategoria klasy VII- VIII oraz przyznało wyróżnienia w każdej z kategorii. Jury nie miało łatwego zadania. Przesłane prace były bardzo ciekawe zarówno pod względem artystycznym jak i społecznym- niosły ze sobą głęboki przekaz.

Uczniowie Szkół Podstawowych z całej Polski przygotowywali się do konkursu poznając życie Doktor Wandy Błeńskiej, lekarki misjonarki, a w szczególności Jej działalność skierowanej na pomoc ludziom chorym na trąd w Ugandzie w mieście Buluba. Uczniowie poznali także realia życia ich rówieśników w Ugandzie borykających się na co dzień z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji. Dowiedzieli się w jaki sposób są traktowani ludzie chorzy na trąd oraz co może być „współczesnym” trądem dla ludzi żyjących w Polsce. Podczas lekcji został poruszony temat wykluczenia i marginalizacji społecznej. Uczniowie dowiadywali się tego wszystkiego dzięki możliwości wykorzystania i udostępnienia przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci materiałów tjk czasopismo „Świat Misyjny”( numer poświęcony Ugandzie) w którym znajdował się m.in. wywiad z Doktor Wandą Błeńską czy zostało przedstawione życie rówieśników z Ugandy. Na podstawie tych wszystkich wiadomości dzieci wykonywały prace plastyczne, które zostały przesłane do organizatora konkursu. W niektórych szkołach poznańskich młodsze dzieci poznały postać Pani Doktor dzięki czytanej im przez nauczycieli książce Wydawnictwa Świętego Wojciecha noszącym tytuł „ Dokta”.

Na Galę Finałową przybyło wielu Gości m.in. ci, którzy reprezentowali patronów honorowych konkursu czyli Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Fundacji Redemptoris Missio, Fundacji Dzieci Afryki. Specjalnie na Galę przybyli również rodowici Afrykańczycy ks. Louis Mbuyeh Kameruńczyk, ks. Aleksander Dung Nigeryjczyk oraz  s. Damiana Dzyakonu misjonarka w RPA. Oczywiście byli także Laureaci konkursu wraz z Opiekunami. Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Beatę Owczarzak został odczytany list Biskupa Ugandy -Sabino Ocan Odoki. List został specjalnie przesłany na tą okazję. Biskup wyrażał wielką wdzięczność i radość z faktu, że w mieście „dokty” został zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Poznaniu konkurs zatytułowany „Mój kolega z Buluby” , który pozwoli lepiej zrozumieć pełną wiary  i miłości służbę, jaką pełniła dr Wanda wśród mieszkańców Ugandy. „ Ponadto- jak napisał Biskup- polscy uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z wyzwaniami jakie mają przed sobą uczniowie w Ugandzie. Jestem szczęśliwy, że dzieci z Polski chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat dr Wandy, świadka wiary. Poprzez „doktę” i Jej serce pełne miłości dla jej nowego domu, jakim stała się Uganda, Polscy uczniowie oraz ich szkolni koledzy z pięknego kraju, Ugandy, mają szansę zjednoczyć się w podążaniu za przykładem dr Wandy.” List został odczytany w wersji oryginalnej(angielskiej) oraz w języku polskim.

Zaraz po odczytaniu listu czekała na uczestników konkursu oraz zaproszonych gości niespodzianka w postaci filmiku z pozdrowieniami prosto z Buluby. O. Andrzej Dzida misjonarz Werbista będący na misji w obozie dla uchodźców- Bidi Bidi ( Uganda)wraz z kilkunastoma swoimi podopiecznymi odwiedził miejsce w którym żyła przez 43 lata Pani Doktor Wanda Błeńska lecząc i opiekując się chorymi na trąd. O. Andrzej nagrał  pozdrowienia wraz z uczniami ze Szkoły w Bulubie specjalnie dla uczestników konkursu „ Mój kolega z Buluby”.  Nasi ugandyjscy przyjaciele zaśpiewali także piosenkę z wielką radością i entuzjazmem. To nie był koniec pozdrowień bo zaraz po tym filmiku został wyświetlony kolejny na którym rodowity Ugandyjczyk ks David Okullu z wielką serdecznością i życzliwością pozdrowił  wszystkich obecnych na Gali Finałowej.

Ksiądz Jarek Czyżewski jako przedstawiciel  Arcybiskupa i postulator procesu Doktor Wandy Błeńskiej w bardzo ciekawy sposób przybliżył wszystkim obecnym życiorys Dokty dzięki czemu każdy z uczestników Gali mógł jeszcze bardziej poznać postać tej wielkiej misjonarki i jak powiedział Papież Jan Paweł II „ambasadorki laikatu świeckiego”. Zaraz potem nastąpił bardzo wzruszający moment podczas którego pierwszoklasistka z SP3 w Poznaniu- Pola zgrała na ukulele piosenkę „ somewhere over the rainbow”, która stanowiła podkład do prezentacji przedstawiającej zdjęcia z kolejnych etapów życia Pani Doktor. Najbardziej chwytającym za sercem momentem było zdjęcie przedstawiające Panią Doktor w wieku Poli i pokazanie jak bardzo Pola jest do Niej podobna. Była to okazja do uświadomienia uczniom, że każdy z nas może jak mówiła Pani Doktor spełniać swoje świetlane pomysły i je pielęgnować. Następnie przepiękny  koncert na waltorni zagrała Pani Kinga Dusińska. No i w końcu nadszedł najbardziej oczekiwany moment przez wszystkich zebranych- wręczenie nagród. Dzięki naszym sponsorom: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Dzieci Afryki, Fundacji Redemptoris Missio,  Wydawnictwu Missio Polonia, Wydawnictwu Media Rodzina, Wydawnictwu Świętego Wojciecha, Kino Helios oraz niezwykłej Sponsorce, która chciała pozostać anonimowa było ich tak wiele, że Laureaci mieli problem z ich udźwignięciem. Podczas wręczania nagród było wiele przejmujących momentów np. gdy ktoś nie mógł uwierzyć, że otrzymał tak wiele nagród i musieliśmy go zapewniać że wszystkie są dla niego.

Po zakończeniu Gali na zgromadzonych czekał posiłek. Na jednym ze stołów znalazły się produkty pochodzące ze sprawiedliwego Handlu ( partnerstwie handlowym, opartym na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym).

LAUREACI KONKURSU

I miejsce TOMASZ IDAŚ kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

II miejsce MILENA NOWAK  kategoria kl. I-III

Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej

III miejsce JAGODA MEJZA  kategoria kl. I-III

Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej

Wyróżnieni ALEKSANDRA ZAKRZEWSKA kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym

Wyróżnieni ANTONINA PALUSIŃSKA kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku

Wyróżnieni NATALIA JURKÓW kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie

Wyróżnieni KRYSTYNA PAWLICZAK kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

Wyróżnieni KACPER BANASZAK kategoria kl. I-III

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym

I miejsce OLIWER STOLARSKI kategoria kl. IV-VI

Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej

II miejsce MATYLDA MAY kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie

III miejsce MARYSIA BIL kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

Wyróżnienia MARIANNA BAGROWSKA kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

Wyróżnienia SYLWIA URBAN kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu

Wyróżnienia LAURA HADRYCH kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku

Wyróżnienia OLIWER DOMAŃSKI kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie

Wyróżnienia MAJA DRUZGA kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu

I miejsce TOMASZ ROSZYK  kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym

II miejsce WERONIKA TYCZEWSKA kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu

III miejsce LAURA SZARZYŃSKA  kategoria kl. VII-VIII

Zespół Placówek Oświatowych w Krzywaczce

Wyróżnieni  WIKTOR KAPCIŃSKI kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym

Wyróżnieni  MARIA GRZEŚKOWIAK kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym

Wyróżnieni ZUZANNA ROKICKA kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie

Wyróżnieni SARA BENBRACHIM kategoria kl. VII-VIII

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Romualda Traugutta w Poznaniu

Wyróżnieni OSKAR ANTKIEWICZ kategoria kl. IV-VI

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu

Znaczek uczy, bawi i wychowuje

W dniach 21-23 października 2019 r. w klasach I-III odbyły się  warsztaty pt. „Filatelistyka – moje hobby. Znaczek uczy, bawi i wychowuje.”
W czasie zajęć poznaliśmy historię znaczka pocztowego, symbole związane z pocztą,  jak trzeba adresować listy, obejrzeliśmy unikatowe kolekcje filatelistyczne , układaliśmy puzzle oraz wykonaliśmy projekt znaczka. Na zakończenie zajęć każdy z nas otrzymał podarunki od Poczty Polskiej.

Biblioteka Wyobraźni

W środę 23.10 uczniowie klasy 3 b wzięli udział w spotkaniu Biblioteka Wyobraźni zorganizowanych przez Scenę Wspólną w Poznaniu. Na początku dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z osobą prowadząca udała się do sali przy świetlicy. Tam uczniowie poznali tajniki wzornictwa. Nawiązując do wzorów ludowych, nowoczesnych a także swoich pomysłów wykonali pracę plastyczną. Były to malowane farbami drzewa, korzenie, które łączyły się w pewną całość. W tym czasie druga grupa z panią plastyk tworzyła swoją książkę. Na kartkach pokrytych pastelami, a następnie pomalowanych na czarno patyczkami rysowali swój portret. Potem na kolejnych kartkach pisali o sobie, o tym , co podsunie im wyobraźnia kilka zdań. A na koniec każdy uczeń wklejał portret i tekst na karty książki. Punktem kulminacyjnym było nadanie książce tytułu. W ten sposób powstały Krótkie historie o najważniejszym. Zajęcia były bardzo ciekawe, a prace uczniów będzie można podziwiać na wystawie w szkole Łejery od 12.11.