Kartka dla Królowej

 

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na samodzielne zaprojektowanie i wykonanie kartki urodzinowej dla Królowej Elżbiety II.     

kartkadlakrolowe19.1     kartkadlakrolowej19 2     

Kartka musi być składana, a po złożeniu mieć format A5, wykonana dowolną techniką. Oceniane będą samodzielność, estetyka, zgodność z tematem i wymogami formalnymi oraz oryginalność i pomysłowość. Nie wpisujemy w środku życzeń.       

3 najpiękniejsze kartki (po jednej w kategorii klas 1-3, 4-6 i 7-8) zostaną przesłane do Pałacu Buckingham z okazji 93 urodzin Królowej przypadających na dzień 21 kwietnia.

Termin oddawania kartek to 3 kwietnia (kartki przekazujemy nauczycielkom języka angielskiego).

 

Dzień Kobiet w klasie 4a

W tym roku Dzień Kobiet postanowiliśmy świętować obdarowując dziewczyny z naszej klasy słodkimi upominkami oraz udając się na kręgielnię. Towarzyszyły nam dobre humory i spora dawka emocji. Najwięcej punktów zdobyła Pola, ale wszyscy walczyli z wielkim zaangażowaniem. Liczymy, że uda nam się powtórzyć takie wyjście.

Warsztaty w Galerii Miejskiej Arsenał

27 lutego uczniowie klasy 4a po raz pierwszy mieli okazję odwiedzić Galerię Miejską Arsenał, która pomimo sceptycznego nastawienia niektórych, okazała się bardzo interesującym miejscem. Wybraliśmy się tam na warsztaty pt. „Plan gry”, nawiązujące do znajdującej się tam obecnie wystawy. Uczniowie sami wymyślali i projektowali przeróżne budynki, tworząc ich własną wizję miejskiej przestrzeni. To, że wizjonerzy z nich przedni, nie ulega wątpliwości, a stworzony przez nich plan miasta na niejednym urbaniście zrobiłby wrażenie.

Dziś poznamy świat reklamy - Lekcja w kinie

W poniedziałek 4 marca uczniowie klas I-III wybrali się do Multikina na Lekcję w kinie. Poznali tajniki tworzenia reklam i sami brali udział w tworzeniu reklamy zachęcającej do kupna pluszowego misia. Przekonali się, że reklamowane rzeczy nie zawsze wyglądają tak, jak pokazują to w reklamach i nie zawsze są nam potrzebne Warto o tym pamiętać.

lekcjawkinie3.19 1

3a na Stadionie Lecha

14 marca maja uczniowie klasy 3 a wybrali się na zwiedzanie stadionu Lecha. W programie uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć do szatni zawodników, sali odnowy biologicznej, zwiedzić salę konferencyjną, strefę mediów i komentatorów sportowych, Trybunę Prasową, posiedzieć w Loży Prezydenckiej i VIP-ów, przejść Tunel – Strefę Zero, Korytarz Sław i stanąć na „ ściance”, jak również obejrzeć murawę z poziomu płyty boiska i posiedzieć na ławce rezerwowych. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

3astadion3.19 1

Rekolekcje

 

Rekolekcje Witamina M jak miłość czyli rzecz o Doktor Wandzie Błeńskiej Matce Trędowatych

W dniach od 6 do 8 marca odbyły się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne, których temat brzmiał  „Witamina M jak miłość czyli rzecz o Doktor Wandzie Błeńskiej Matce Trędowatych”. Mieliśmy zatem okazję poznać niezwykłą postać Doktor Wandy, która może stać się autorytetem i wzorem dla każdego z nas. Uczniowie poprzez wykłady, filmy, quizy, wyjazd do siedziby Redemptoris Missio, której Matką Założycielką jest sama Pani Doktor jak również Doktaiadę” czyli rozgrywki umysłowo sportowe dotyczące życiorysu „ Dokty” jak nazywali Panią Doktor mieszkańcy Ugandy, mieli okazję przybliżyć sobie tą postać. Podczas rozgrywek sportowych pojawiły się m.in. zadania dotyczące życiorysu Dokty czyli Dostarczanie i rozdawanie paczek( związane z działalnością Pani Doktor podczas II wojny światowej, która zajmowała się jako komendantka żeńskiej sekcji AK m.in wysyłką  paczek dla więźniów obozów koncentracyjnych i przekazywaniem zaopatrzenia dla partyzantów). Uczniowie mieli też za zadanie zawiązywanie szarf na ręce drugiego zawodnika. Była to konkurencja związana z misją Pani Doktor, która przez ponad 40 lat leczyła chorych na trąd w Ugandzie.Bbyło też podawanie piłki czyli dzielenie się miską ryżu( Pani Doktor jako Misjonarka), ściąganie dachówek( czyli wyjęcie dachówek przez Panią Doktor i wstawienie okna tak aby było lepsze oświetlenie Sali operacyjne w bardzo trudnych warunkach jakich przyszło pracować Pani Doktor), jazda motocyklem ( typowy transport, którym przemieszczała się Pani Doktor), zabawy z felgą ( czyli typowe zabawy dzieci ugandyjskich) itp. Zawodnicy umysłowi musieli z kolei po dostarczeniu przez ostatniego z zawodników sportowych wykonać zadanie m.in. „uzupełniankę” dotyczącą życiorysu Pani Doktor, puzzle przedstawiające flagę Ugandy lub zdjęcie na którym Pani Doktor opiekuje się trędowatym, obliczyć zadanie matematyczne, a po otrzymaniu wyniku ustawić cytat w odpowiedniej kolejności itp.

Zostało także dzięki uprzejmości ks. Jarka Czyżewskiego zorganizowane w jednej z sal Mini Muzeum o Doktor Wandzie Błeńksiej. Uczniowie klas młodszych i starszych mieli okazję poznać rożne historie dotyczące Dokty jak również zobaczyć Jej osobiste rzeczy jak np. opaskę AK na rękę, okulary, sweter, strzykawkę, maszynę do pisania, różnego rodzaju odznaczenia itp. 

Nauki rekolekcyjne prowadziła Grupa Nowej Ewangelizacji na czele z Panią Małgorzatą Heigelmann. Uczniowie nie tylko słuchali ale aktywnie włączali się wykonując różnego rodzaju zadania.

Odbyły się także prezentacje prowadzone przez Pana Tomasza Zawala z Kościoła w Potrzebie podczas których opowiadał On o trudnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie jak również odwiedziła nas Pani Sara z Fundacji Redemptoris Missio, która opowiedziała nam o swojej misji w Kamerunie. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z projektem naszej Archidiecezji dotyczącej pomocy Indianom Guarani.

Młodsze klasy miały okazję podzielić się najskuteczniejszą witaminą o której mówiła Pani Doktor, witaminą M jak miłości dlatego wykonały wraz z wychowawcami ozdoby wielkanocne dla Pacjentów Szpitala im. Przemienienia Pańskiego które zostaną rozdane podczas Wielkiego Tygodnia.

Największą niespodzianką okazały się pozdrowienia przesłane i nagrane przez o. Andrzeja Dzida misjonarza Werbistę posługującego na misji w Ugandzie czyli w kraju w którym przez ponad 40 lat służyła trędowatym Pani Doktor Wanda Błeńska. Uczniowie mieli okazję oglądnąć i usłyszeć je podczas pobytu w sali kinowej X LO. Na machanie małych Afrykańczyków odpowiedziały również tym samym gestem, a na słowa pozdrowienia kierowane bezpośrednio do nich a dotyczące przeżywanych przez naszą szkołę rekolekcji odpowiedziały wielkim entuzjazmem spontanicznie prosząc o przekazanie pozdrowień misjonarzowi.

 

ESA - edukacyjna sieć antysmogowa

Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjna sieć antysmogowa ESA. W ramach realizacji projektu, szkoła została wyposażona w czujniki smogu, a uczniowie będą zapoznani z tematyką zanieczyszczeń powietrza i smogu, ocenią jego wpływ na nasze zdrowie oraz dowiedzą się, co powinno się robić, a czego nie, podczas dni, gdy przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. W ten sposób będziemy kształtowali wśród naszych dzieci postawę odpowiedzialności za środowisko naturalne. Pomiary jakości powietrza dla naszego miasta znajdziecie Państwo na stronie www.esa.nask.pl

Zachęcamy do zapoznania się z filmami promocyjnymi:

ESA spot - tak chcę żyć
Cały ten smog - animacja

esasmog

 

Podkoziołek w 1B

We wtorek, 5 marca 2019 roku, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet  w klasie 1 b zorganizowano pokaz mody. Wszystkie dziewczynki wystąpiły w roli modelek. Prezentowały różne stroje, chętnie się przebierały i pozowały na klasowym dywanie. Chłopcy oglądali pokaz i oklaskami nagradzali występy koleżanek. W tym dniu odbyła się też klasowa zabawa  kończąca okres karnawału. Jakby tego było mało chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia – wspólnie recytując wiersz i wręczyli im upominki z okazji 8 marca. Ze względu na rekolekcje wielkopostne w naszej klasie obchodziliśmy to święto nieco wcześniej.  To był bardzo radosny dzień i wszyscy świetnie się bawili.

Mali architekci

28 lutego 2019 roku klasa 1b gościła architekta. Była to  mama jednej z uczennic, która przyszła opowiedzieć dzieciom o swojej pracy. Uczniowie oglądali ilustracje, zadawali pytania dotyczące zawodu architekta. Później samodzielnie projektowali dom dla Zenia – ludzika z drewna. Każdy rysował szkic przedstawiający ten dom wraz z jego otoczeniem. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały proponowane im zadania, a prace plastyczne, które powstały w czasie tych zajęć zdobią klasową gazetkę.

Między nami przedszkolakami

W poniedziałek 25.02 naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki z pobliskich placówek przedszkolnych, aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu Między nami przedszkolakami. Spotkanie było pod hasłem- Mali poznaniacy- to My. Drużyna Lecha czyli przedszkole nr 119 i drużyna Rusa czyli przedszkole 126 zmagały się w różnych zadaniach sportowych i umysłowych. Między innymi dzieci układały puzzle z naszym herbem, wyszukiwały znane miejsca związane z Poznaniem, czy odpowiadały na pytania. Grupy sportowe wykonywały ćwiczenia z piłkami, ławeczkami i wiele innych. jak zawsze zabawa była wspaniała. Na koniec każdy uczestnik otrzymał kolorowankę z poznańskimi koziołkami i zaproszenie na Drzwi otwarte w naszej szkole.

3a zgłębia tajniki konserwacji zabytków

14 lutego 2019 r. uczniowie klasy 3a wybrali się do Muzeum Archidiecezjalnego na warsztaty ma temat konserwacji zabytków. Podczas zajęć uczniowie poznali tajniki pracy konserwatora zabytków, podstawowe narzędzia, którymi się posługuje jak i problemy z jakimi musi się zmierzyć w swojej pracy. Dowiedzieli się m.in. co to jest falsyfikat i jak sprawdzić czy obraz jest oryginałem. Zajęcia zakończyły warsztaty plastyczne.  Było to wyjście pełne niezapomnianych wrażeń. 

3amuzeum2.19 7

 

 

1a na "Blubrach w 6D"

20 lutego 2019 r. uczniowie klasy 1 a udali  się do miejsca, w którym dzięki trójwymiarowym okularom obejrzeli malowidła naścienne wykonane w technice 3D, które przedstawiały dzieje dawnego Poznania. Podczas wędrówki tajemniczym labiryntem wysłuchali dwóch poznańskich legend, zapoznali się z poznańską gwarę „odwiedzając” Starego Marycha. Na „dawnym rynku” spotkali poznańską przekupkę , kejtra i niudy. Poczuli także migdałowyzapach świętomarcińskich rogali oraz jabłek. Korzystając z bliskości Starego Rynku dzieci obejrzały Ratusz, studzienkę Bamberki, kamieniczki, domki budnicze, Kościół Farny oraz odwiedziły Pyrka i Tyrka. Było to wyjście pełne niespodzianeki niezapomnianych wrażeń. 

 

blubry2.19 1

Spotkanie ze sztuką - odmiany tańca

W piątek 15.02.2019 kolejnym gościem zajęć z cyklu Spotkania ze sztuką była pani Ula Bernat. Tancerka przedstawiła uczniom różne odmiany tańca. Pokazała także , w jaki sposób tancerz przygotowuje się do pracy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się trochę o tańcach narodowych, ludowych , o ich charakterystycznych cechach. jak zwykle uczniowie sami również uczestniczyli w zajęciach. Zapewne po tym spotkaniu można stwierdzić, że praca tancerza jest bardzo trudna, ale jej efekt jest wspaniały.

Historia pisma

11 lutego 2019 r. uczniowie klasy 1a po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach   w Bibliotece im. E. Raczyńskiego. Tematem zajęć była historia pisma.  Podczas prezentacji multimedialnej dzieci zapoznały się z sposobami zapisywania wiadomości na przestrzeni lat - od pisma obrazkowego, aż po czasy współczesne. Poznały także sylwetkę Jana Gutenberga – wynalazcę druku. Podsumowaniem tematu była praca plastyczna, której zadaniem było ozdobienie strony książki podobnie jak to robiono dawniej. Jak widać talentów nie brakuje.

historiapisma2.19