"Odlotowy nielot"

W poniedziałek 18.06 uczniowie klasy Ia wybrali się do kina, aby zobaczyć niezwykłe przygody pewnego nielota Franka, który musiał udać się w długą i pełną niebezpieczeństw podróż przez mroźną, arktyczną krainę. Ta przepięknie wykonana animacja z udziałem skrzydlatych bohaterów, których nie sposób nie polubić, wzruszyła nas i zachwyciła. Polecamy, wyborna zabawa. A potem były lody.

odlotowynielot6.18 3

odlotowynielot6.18 2  odlotowynielot6.18 1

"Czy znasz bajki, baśnie i wiersze?"

W poniedziałek 18.06 odbył się ostatni konkurs w tym roku szkolnym dla uczniów klas 1-3. Był to Turniej wiedzy pod hasłem Czy znasz bajki, baśnie i wiersze. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy, które rozwiązywały między innymi  kalambury, hasła z koła fortuny, odgadywali jaka są postacią, czy układali puzzle. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i otrzymali rożne przybory szkolne na kolejny rok nauki.

bajkibasnie6.18 1

Wycieczka do Mniszek

7 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2 a i 3 c udali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Jest to założony w wyremontowanych dawnych budynkach folwarcznych ośrodek, w którym dzieci  zobaczyły warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznały cykl prac rolniczych i dawne maszyny rolnicze. Podczas warsztatów wykonały wiklinowy wózek. Niewątpliwie  atrakcją była wizyta w starej sali lekcyjnej i możliwość spróbowania jak dawniej pisano stalówką i atramentem. Największą frajdę sprawiło dzieciom pranie w baliach na starych tarach. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami  i wspólną zabawą.  Aż żal było wyjeżdżać.

wycieczkadomniszek6.18 11

Święto rodziny

W poniedziałkowe popołudnie 11.06 uczniowie klas pierwszych zaprosili do szkoły swoich rodziców. Po całym roku nauki chcieli podziękować za miłość, opiekę i wyrozumiałość, która towarzyszyła dzieciom w pierwszym roku nauki. Uczniowie przygotowali program artystyczny i upominki własnoręcznie zrobione. Potem wszyscy mogli zobaczyć nakręcone przez dzieci filmy animowane, podczas wizyty w Zamku na Festiwalu Filmów Animowanych Oko Kalejdoskopu. Spotkanie zakończył pokaz zdjęć z ostatniej wspólnej wycieczki do Kluczewa. Mamy nadzieję, że rodzice miło spędzili ten czas.

„Wybitni wiedeńczycy - Mozart kontra Beethoven”

11 czerwca 2018 r. odbył się kolejny koncert pana Lupy, w którym uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1b i 3a. Spotkanie  przybliżyło uczniom postacie dwóch wybitnych wiedeńczyków Wolfganga Amadeusza Mozarta – cudowne dziecko i Ludwiga van Beethovena – głuchego geniusza. Podczas koncertu dzieci przekonały się, jak wiele  ich  dzieł słyszymy w codziennym życiu, nie zdając sobie z tego sprawy.

3a w Palmiarni

08 czerwca2018 r. uczniowie klasy 3 a wybrali się  na wycieczkę do Palmiarni. Podczas 2- godzinnego spaceru zwiedzili dziewięć pawilonów w każdym spotykając różne formy flory i fauny. Poza egzotycznymi roślinami widzieliśmy także akwaria z wielkimi żółwiami, papugi Ary, węża oraz bajeczny świat kolorowych ryb z mórz południowych. W ciepłych i wilgotnych pawilonach podziwiali rośliny tropikalne o efektownych liściach i pnączach, bananowce, paprocie, palmy, daktylowce oraz wiele gatunków kaktusów. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć na jakich drzewach rosną kokosy i owoce kakaowca. Wycieczka dała uczniom okazję, żeby zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, a przede wszystkim odpocząć wśród zieleni.

Wycieczka do Kluczewa klas 1a i 1b

W środę 6.06 uczniowie klas Ia i Ib  pojechali na wycieczkę do Kluczewa. Spędzili niezapomniane chwile w Gospodarstwie Agroturystycznym. Przewodnikiem i bajarzem był wujek Krzysio, który zapoznał nas z różnym starym sprzętem domowym np. kierzynką do wyrobu masła, zabawkami zrobionymi własnoręcznie przez rodziców wuja Krzysia. Byliśmy w kuźni, w której dowiedzieliśmy się o pracy kowala oraz widzieliśmy, jak wykuwa się  „podkowę szczęścia”. Wiemy też, dlaczego stare żelazko ma duszę. Było spotkanie ze zwierzętami- czekała na nas koza, owca oraz kilka królików, które zostały wygłaskane i wyściskane. Widzieliśmy też krowy i świnie. Na wszystkich czekała słodka niespodzianka i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Polecamy.

kluczewo6.18 1

Bransoletki dla mamy

21 maja uczniowie klasy 2 a udali się na ostanie w tym roku szkolnym zajęcia do Fundacji ARS. Tym razem tematem przewodnim było Święto Matki. Po zajęciach na sali podczas których dzieci rozmawiały na temat swoich mam, po zabawach ruchowych przyszedł czas na warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały prezenty dla swoich kochanych mam – bransoletki.

bransoletki5.18 2

bransoletki5.18 1     bransoletki5.18 3

Słodkie Czary - Mary

Uczniowie klasy 2 a z okazji Dnia Dziecka udali się do Manufaktury Cukierków i Lizaków „Słodkie Czary – Mary” Dzieci zobaczyły proces produkcji lizaków, a następnie każdy sam wykonał dla siebie kolorowego lizaka. Na koniec w prezencie każde dziecko potrzymało jeszcze paczuszkę kolorowych cukierków. Taki Dzień Dziecka mógłby być codziennie.

slodkieczarymary5.18 1

Śpiewamy wiersze Brzechwy

„Idzie Grześ…”, „Kotek”, „Spóźniony słowik”, „O Panu Tralalińskim” …, które dziecko nie zna tych wierszy Juliana Tuwima. Mało kto jednak wie, że tak poważny kompozytor jak Witold Lutosławski skomponował do nich muzykę tworząc tym samym piosenki do słuchania i wykonywania przez dzieci. Jak brzmią? Kim był ów poważny kompozytor i dlaczego nade wszystko kochał ciszę? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie klasy 2a ,3b,3c i 3d podczas kolejnego spotkania z Panem Lupą.

wierzszebrzechwy5.18 3

Wycieczka do drukarni

Maj to miesiąc związany z książką w związku z tym uczniowie klasy 1 b we wtorek 22.05 wybrali się do drukarni. Zobaczyli jak wygląda praca drukarza i introligatora. Dzieci mogły się przekonać, że aby książka trafiła do nas z biblioteki lub księgarni potrzebna jest praca wielu osób. Każdy uczestnik otrzymał także upominek w postaci książki.

Festiwal Piosenki Dziecięcej

W czwartek 17.5. uczniowie klasy 1 b wybrali się do pobliskiego przedszkola nr Wer na Festiwal Piosenki Dziecięcej pod hasłem Witaminki, witaminki. Dzieci przygotowały piosenkę pt; Jedźmy owoce i warzywa. Gośćmi festiwalu były także Panie z Domu Pomocy Promień, które przygotowały dla dzieci zagadki o owocach i warzywach. Po wysłuchaniu wszystkich grup uczestnicy otrzymali upominki w postaci ksiąźki o hodowli  roślin i kilka cebulek szczypiorku. Spotkanie było tym milsze bo uczniowie odwiedzili  swoje była Panie i kolegów z przedszkola.

Wycieczka do stadniny koni

Klasa 3b wybrała się na wycieczkę do stadniny koni „Mustang”. Na miejscu na uczniów czekało wiele atrakcji. Poza zwiedzaniem stajni i zapoznaniem się z ich mieszkańcami – końmi, kucami i kozą, dzieci uczestniczyły w zabawach sportowych. Odbyło się tez spotkanie z wesołym klaunem, który prowadził kolejne zabawy. Pomagał też „wyczarować” z baloników zwierzątka i różne przedmioty. Były też przejażdżki na kucach i koniach sportowych. Wycieczka zakończyła się pieczeniem w ognisku chleba i kiełbasek.

Uczniowie klasy 2a w Bibliotece Raczyńskich

14 maja uczniowie klasy 2 a wybrali się już po raz ostatni w tym roku szkolnym na zajęcia do gmachu głównego Biblioteki Raczyńskich. Tematem ostatniego spotkania były tradycje i zwyczaje w Polsce. Kolejne spotkanie z książką  w klasie III.

bibliotekaraczynskich2a5.18 1

bibliotekaraczynskich2a5.18 2

Zielona szkoła klasy 3a w Szklarskiej Porębie

07 maja 2018 r. 17 uczniów z naszej klasy  rozpoczęła   przygodę na zielonej szkole w Karkonoskim Parku Narodowym, która trwała do 11 maja 2018 r. Podczas pięciodniowego  pobytu w Szklarskiej Porębie  zwiedziliśmy wiele atrakcyjnych miejsc - osobliwości Beskidu Środkowego – Krucze Skały, Krzywe Baszty, Skałki Miłości, Sowie Skały, Wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.  Poznaliśmy  dziesiątki ciekawych legend związanych z tym rejonem,  zwiedziliśmy  Muzeum Zabawek w Karpaczu oraz Świątynię Wang, poznaliśmy  ciekawe eksponaty w Muzeum Dom Carla i Gerhardarta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie  oraz zapoznaliśmy  się z produkcją szkła w Hucie Leśnej. Nie zabrakło ogniska z pieczeniem kiełbasek, dyskoteki oraz zabawy  w Parku Rozrywki Esplanada. Pobyt na zielonej szkole był bardzo udany, a niektórzy z nas chętnie pozostaliby na wyjeździe jeszcze dłużej. Wszystkie nasze poczynania na zielonej szkole zostały udokumentowane na 1293 zdjęciach - mamy co wspominać !!!