Teatrzyk Krokodyl

W poniedziałek 13.05 uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu Teatrzyku Krokodyl pod tytułem "O królu Nic nie robię". Bohaterowie w ciekawy sposób pragnęli zachęcić dzieci do czytania książek.

Magiczne pudełko

W piątek 5.04 odbyło się kwietniowe Spotkanie ze Sztuką, w którym uczestniczyła klasa 2 b. Nosiło ono tytuł Magiczne pudełko. Uczniowie zostali zapoznani z instrumentami klawiszowymi. Między innymi przypomniano im pojęcia związane z dźwiękami. dzieci poznały co to jest generator dźwięku i mikser.  Prowadzący dał mini koncert gry na kieliszkach. Spotkanie jak zwykle było bardzo ciekawe.

Klasy drugie i Oko Kalejdoskopu

W poniedziałek 1.04 uczniowie klas drugich brali udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU. Najpierw obejrzeliśmy filmy animowane zrealizowane przez dzieci z całego kraju, a po seansie wzięliśmy udział w warsztatach animacji: „Kino od kuchni”, „Tańce łamańce”. Polecamy.

okokalejdoskopu4.19 1

Talenty trójki

Jak co roku w naszej szkole odbywa się konkurs pod hasłem Odkrywamy Talenty Trójki w różnych kategoriach. Obecnie trwa wybór najlepszych prac plastycznych w dwóch grupach- klasy młodsze i starsze. Na autorów najlepszych prac wybranych przez uczniów czekają nagrody.

talentytrojki4.19

Ciekawe zajęcia w 2b - talerz pełen zdrowia

W piątek 29.03 uczniowie rozmawiali na temat, jak dbać o układ pokarmowy człowieka? Między innymi poznali piramidę żywienia, wartości odżywcze niektórych pokarmów. Na koniec z przyniesionych materiałów wykonali talerz pełen zdrowia. Dzięki temu zapewne będą  wiedzieli, jak dbać o swoje zdrowie.

talerzzdrowie3.19

Pomoc Indianom Guarani

Gdy jako uczniowie usłyszeliśmy o bardzo trudnej sytuacji Indian Guarani mieszkających w Argentynie postanowiliśmy Im pomóc i tak powstała akcja „woreczek ryżu”. Najpierw przygotowywaliśmy woreczki z ryżem oraz dodawaliśmy do nich kartki z informacją dotycząca na czym polega to dzieło. Cała społeczność naszej Szkoły włączyła się w tą akcję m.in. Nauczyciele i Pracownicy Administracji. Po każdej Mszy Świętej w niedzielę 24 marca przed Kościołem Nawrócenia św. Pawła rozdawaliśmy przygotowane przez nas woreczki. Jedna z naszych nauczycielek , która była na misji wśród Indian przybliżyła wszstkim zgromadzonym w Kościele życie codzienne oraz problemy z jakimi na co dzień borykają się Indianie. Wierni byli poruszeni sytuacją Indian oraz tym, że tyle osób włączyło się w przygotowanie akcji woreczka ryżu która miała trzy wymiary modlitwy- w inetncji misji, postu- solidaryzując się z ubogimi Indianami spożywamy tylko jeden posiłek w ciągu dnia oraz jałmużny -pieniądze które wydalibyśmy na posiłek w ciągu tego dnia przeznaczamy na pomoc Indianom Guarani. Akcja trwała do późnych godzin wieczornych ale każdego z nas przepłniała wielka radość związana z tym że mogliśmy komuś pomóc. My chcemy tak jak mówił Ghandi „ być zmianą, którą chcielibyśmy widzieć w świecie”.

Spotkanie w Synagodze

W dniu 22 marca w ramach projektu „ Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” nasze Misyjne Koło uczestniczyło w spotkaniu z Panią Alicją Kobus Przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Pani Alicja przybliżyła nam kulturę żydowską, różnego rodzaju zwyczaje, jak również religię judaistyczną.

Każdy z chłopców przed wejściem do Synagogi otrzymał do założenia jarmułkę. Akurat tak się złożyło, że w dniu którym przyszliśmy do Gminy było święto Purim. Pani Alicja wyjaśniła nam jego znaczenie opowiadając historię królowej Estery. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają oraz brzmią grzechotki specjalnie używane na to święto. Wszyscy wykorzystują je w momencie gdy wyczytywane jest imię Hamana( wroga Żydów pragnącego ich zagłady) tak aby je zagłuszyć.

Pani Alicja pokazała nam miejsce odczytywania świętej księgi żydowskiej czyli Tory oraz opowiedziała jak wielkie znaczenie ma ona dla Żydów. Mogliśmy także zobaczyć tefilin czyli dwa czarne skórzane pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry w którym znajdują się cztery ustępy Tory ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera czyli człowieka uprawnionego do przepisywania świętych pism. Pani Przewodnicząca poczęstowała nas także macą (czyli przaśnym chlebem spożywanym podczas Szabatu). Wyjaśniła nam także czym jest mezuza. To znaczy  pojemnik wykonany z metalu kości lub szkła w którym umieszczony jest zwitek pergaminu z fragmentami Tory. Dla nas wszystkich spotkanie z Panią Alicją Kobus było bardzo ubogacającym doświadczeniem.

Spotkania ze sztuką - bajkowa rodzina instrumentów

W piątek 15.03 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Spotkania ze sztuką. Wzięły w nim udział klasy drugie. Tematem spotkania była Bajkowa rodzina instrumentów dętych. Gościem był muzyk pan Maciej Łukacz, który prezentował nam brzmienie różnych instrumentów. Między innymi był to flet prosty, poprzeczny, akordeon, trąbka, saksofon.

Wiosna w klasie 1b

 

21 marca 2019 roku do klasy 1b przyszła Pani Wiosna. Jak na tę porę roku przystało ubrana była w kwiecistą sukienkę, na głowie miała wianek,  a w ręku bukiet tulipanów. Przygotowała dla dzieci wiosenny quiz, rebusy i kolorowanki. Pozostawiła w klasie swoją towarzyszkę –  kukiełkę, która ją symbolizuje. Pomyślimy, jak ją nazwać. To była bardzo miła wizyta.

wiosna1b3.19 1

wiosna1b3.19 2    wiosna1b3.19 3

 

Kartka dla Królowej

 

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na samodzielne zaprojektowanie i wykonanie kartki urodzinowej dla Królowej Elżbiety II.     

kartkadlakrolowe19.1     kartkadlakrolowej19 2     

Kartka musi być składana, a po złożeniu mieć format A5, wykonana dowolną techniką. Oceniane będą samodzielność, estetyka, zgodność z tematem i wymogami formalnymi oraz oryginalność i pomysłowość. Nie wpisujemy w środku życzeń.       

3 najpiękniejsze kartki (po jednej w kategorii klas 1-3, 4-6 i 7-8) zostaną przesłane do Pałacu Buckingham z okazji 93 urodzin Królowej przypadających na dzień 21 kwietnia.

Termin oddawania kartek to 3 kwietnia (kartki przekazujemy nauczycielkom języka angielskiego).

 

Dzień Kobiet w klasie 4a

W tym roku Dzień Kobiet postanowiliśmy świętować obdarowując dziewczyny z naszej klasy słodkimi upominkami oraz udając się na kręgielnię. Towarzyszyły nam dobre humory i spora dawka emocji. Najwięcej punktów zdobyła Pola, ale wszyscy walczyli z wielkim zaangażowaniem. Liczymy, że uda nam się powtórzyć takie wyjście.

Warsztaty w Galerii Miejskiej Arsenał

27 lutego uczniowie klasy 4a po raz pierwszy mieli okazję odwiedzić Galerię Miejską Arsenał, która pomimo sceptycznego nastawienia niektórych, okazała się bardzo interesującym miejscem. Wybraliśmy się tam na warsztaty pt. „Plan gry”, nawiązujące do znajdującej się tam obecnie wystawy. Uczniowie sami wymyślali i projektowali przeróżne budynki, tworząc ich własną wizję miejskiej przestrzeni. To, że wizjonerzy z nich przedni, nie ulega wątpliwości, a stworzony przez nich plan miasta na niejednym urbaniście zrobiłby wrażenie.

Dziś poznamy świat reklamy - Lekcja w kinie

W poniedziałek 4 marca uczniowie klas I-III wybrali się do Multikina na Lekcję w kinie. Poznali tajniki tworzenia reklam i sami brali udział w tworzeniu reklamy zachęcającej do kupna pluszowego misia. Przekonali się, że reklamowane rzeczy nie zawsze wyglądają tak, jak pokazują to w reklamach i nie zawsze są nam potrzebne Warto o tym pamiętać.

lekcjawkinie3.19 1

3a na Stadionie Lecha

14 marca maja uczniowie klasy 3 a wybrali się na zwiedzanie stadionu Lecha. W programie uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć do szatni zawodników, sali odnowy biologicznej, zwiedzić salę konferencyjną, strefę mediów i komentatorów sportowych, Trybunę Prasową, posiedzieć w Loży Prezydenckiej i VIP-ów, przejść Tunel – Strefę Zero, Korytarz Sław i stanąć na „ ściance”, jak również obejrzeć murawę z poziomu płyty boiska i posiedzieć na ławce rezerwowych. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

3astadion3.19 1

Rekolekcje

 

Rekolekcje Witamina M jak miłość czyli rzecz o Doktor Wandzie Błeńskiej Matce Trędowatych

W dniach od 6 do 8 marca odbyły się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne, których temat brzmiał  „Witamina M jak miłość czyli rzecz o Doktor Wandzie Błeńskiej Matce Trędowatych”. Mieliśmy zatem okazję poznać niezwykłą postać Doktor Wandy, która może stać się autorytetem i wzorem dla każdego z nas. Uczniowie poprzez wykłady, filmy, quizy, wyjazd do siedziby Redemptoris Missio, której Matką Założycielką jest sama Pani Doktor jak również Doktaiadę” czyli rozgrywki umysłowo sportowe dotyczące życiorysu „ Dokty” jak nazywali Panią Doktor mieszkańcy Ugandy, mieli okazję przybliżyć sobie tą postać. Podczas rozgrywek sportowych pojawiły się m.in. zadania dotyczące życiorysu Dokty czyli Dostarczanie i rozdawanie paczek( związane z działalnością Pani Doktor podczas II wojny światowej, która zajmowała się jako komendantka żeńskiej sekcji AK m.in wysyłką  paczek dla więźniów obozów koncentracyjnych i przekazywaniem zaopatrzenia dla partyzantów). Uczniowie mieli też za zadanie zawiązywanie szarf na ręce drugiego zawodnika. Była to konkurencja związana z misją Pani Doktor, która przez ponad 40 lat leczyła chorych na trąd w Ugandzie.Bbyło też podawanie piłki czyli dzielenie się miską ryżu( Pani Doktor jako Misjonarka), ściąganie dachówek( czyli wyjęcie dachówek przez Panią Doktor i wstawienie okna tak aby było lepsze oświetlenie Sali operacyjne w bardzo trudnych warunkach jakich przyszło pracować Pani Doktor), jazda motocyklem ( typowy transport, którym przemieszczała się Pani Doktor), zabawy z felgą ( czyli typowe zabawy dzieci ugandyjskich) itp. Zawodnicy umysłowi musieli z kolei po dostarczeniu przez ostatniego z zawodników sportowych wykonać zadanie m.in. „uzupełniankę” dotyczącą życiorysu Pani Doktor, puzzle przedstawiające flagę Ugandy lub zdjęcie na którym Pani Doktor opiekuje się trędowatym, obliczyć zadanie matematyczne, a po otrzymaniu wyniku ustawić cytat w odpowiedniej kolejności itp.

Zostało także dzięki uprzejmości ks. Jarka Czyżewskiego zorganizowane w jednej z sal Mini Muzeum o Doktor Wandzie Błeńksiej. Uczniowie klas młodszych i starszych mieli okazję poznać rożne historie dotyczące Dokty jak również zobaczyć Jej osobiste rzeczy jak np. opaskę AK na rękę, okulary, sweter, strzykawkę, maszynę do pisania, różnego rodzaju odznaczenia itp. 

Nauki rekolekcyjne prowadziła Grupa Nowej Ewangelizacji na czele z Panią Małgorzatą Heigelmann. Uczniowie nie tylko słuchali ale aktywnie włączali się wykonując różnego rodzaju zadania.

Odbyły się także prezentacje prowadzone przez Pana Tomasza Zawala z Kościoła w Potrzebie podczas których opowiadał On o trudnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie jak również odwiedziła nas Pani Sara z Fundacji Redemptoris Missio, która opowiedziała nam o swojej misji w Kamerunie. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z projektem naszej Archidiecezji dotyczącej pomocy Indianom Guarani.

Młodsze klasy miały okazję podzielić się najskuteczniejszą witaminą o której mówiła Pani Doktor, witaminą M jak miłości dlatego wykonały wraz z wychowawcami ozdoby wielkanocne dla Pacjentów Szpitala im. Przemienienia Pańskiego które zostaną rozdane podczas Wielkiego Tygodnia.

Największą niespodzianką okazały się pozdrowienia przesłane i nagrane przez o. Andrzeja Dzida misjonarza Werbistę posługującego na misji w Ugandzie czyli w kraju w którym przez ponad 40 lat służyła trędowatym Pani Doktor Wanda Błeńska. Uczniowie mieli okazję oglądnąć i usłyszeć je podczas pobytu w sali kinowej X LO. Na machanie małych Afrykańczyków odpowiedziały również tym samym gestem, a na słowa pozdrowienia kierowane bezpośrednio do nich a dotyczące przeżywanych przez naszą szkołę rekolekcji odpowiedziały wielkim entuzjazmem spontanicznie prosząc o przekazanie pozdrowień misjonarzowi.