8 Marca w 3a

W poniedziałek 9.03 świętowaliśmy Dzień Kobiet. Dla swoich koleżanek  chłopcy przygotowali życzenia oraz słodką niespodziankę. Warto!

 

 8marca3a 3
 
8marca3a 1
 
8marca3a 2

"Sprawnie piszę" - regulamin konkursu

REGULAMIN

XII  MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GRAMATYCZNO- STYLISTYCZNEGO
„SPRAWNIE PISZĘ”  dla klas II i III

Cel:

- opanowanie nawyku poprawnego pisania,

- utrwalenie poznanych reguł i zasad prawidłowej pisowni w różnorodnych formach pisemnych – gramatycznych,

- budzenie zainteresowania poprawnym pisaniem.

Zakres wiadomości obejmuje wiedzę z zakresu gramatyki i poprawności językowej z uwzględnieniem:

·        Części mowy  ( czasownik - odmiana, rzeczownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik).

·        Pisownia „nie” z czasownikami i przymiotnikami.

·        Rodzaje zdań, równoważniki zdań.

·        Wielka litera, znaki interpunkcyjne.

·        Rodziny wyrazów, wyrazy pokrewne, wyrazy  przeciwstawne, zdrobnienia.

        Pisanie zdań z uwzględnieniem poprawności językowej.

Zasięg:

Szkoły Podstawowe Miasta Poznania

Uczestnicy:

Uczniowie klas II i III

Forma:

Zestaw różnorodnych zadań gramatyczno-stylistycznych.

Przebieg konkursu:

Konkurs ma charakter II etapowy:

- etap I- eliminacje szkolne do  08 kwietnia 2020 r.

- etap II- finał w Szkole Podstawowej nr 3 dnia  24 kwietnia 2020 r. , godz.12.00

Każda placówka może wystawić 3 osobowe reprezentacje dla klas II i III

Zasady konkursu:

Czas trwania:  60 minut + 15 minut na sprawy organizacyjne

Nagrody: finaliści- I, II, III miejsce w kategorii klas II- dyplomy i nagrody,

finaliści – I, II, III miejsce w kategorii klas III- dyplomy i nagrody.

Wyróżnieni uczestnicy- dyplomy.

Ogłoszenie wyników 29 kwietnia 2020 r. o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej nr 3.

Zgłoszenia do konkursu należy przesłać  na karcie  według załącznika e-mailem lub na adres szkoły do 15.04.2020 r.

Szkoła Podstawowa nr 3

Os. Piastowskie 27

61-149 Poznań

Tel. 061 8 77-09-37

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZAPRASZAMY  DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!

Organizatorki:  mgr Joanna Cicha- Chmielina, mgr Monika Skobierska

Postanowienia końcowe

Uczestnicy Konkursu oraz ich opiekunowie wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

( Dz. U. z 2016 r.  poz.922 tekst jednolity.)  na załączonych drukach.

Załączniki:

Karta zgłoszenia

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych dla uczniów oraz nauczyciela.

Dźwiękowe pocztówki z Europy - "Niemiecka Natura"

Kolejnym miejscem na  muzycznej mapie naszej podróży były Niemcy. Podczas wycieczki po tym kraju dowiedzieliśmy jaki wkład mieli nasi sąsiedzi w rozwój europejskiej muzyki i poezji na przestrzeni lat.  Pomogli nam w tym Ludvig van Beethoven i Johann Sebastian Bach.

niemieckanatura

Program "Aktywni przed pierwszym dzwonkiem"

Nasza Szkoła rozpoczęła wdrażanie programu „Aktywni przed pierwszym dzwonkiem” realizowanego przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego
w ramach konkursu MINIATURA 3 finansowanego z Narodowego Centrum Nauki. Osobą realizującą działanie naukowe jest dr Agata Korcz, adiunkt poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

W ramach programu w szkole przeprowadzana jest 12-tygodniowa interwencja w postaci 15-minutowych zajęć ruchowych oraz poznawczych odbywających się trzy razy w tygodniu przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych, prowadzonych przez przygotowanych do tego nauczycieli zatrudnionych w szkole – p. Lucyna Wasiłek i p. Paulina Dolata

Narzędziem wykorzystywanym do realizacji zajęć ruchowych jest platforma HOPSports Brain Breaks® Physical Activity Solutions (http://hopsports.com/what-is-brain-breaks). Do realizacji zajęć poznawczych korzystamy z platformy CogniFit służącej do precyzyjnego treningu umiejętności poznawczych za pomocą ciekawych gier komputerowych, (https://www.cognifit.com/pl/).

Badaniami objęto uczniów z II klasy szkoły podstawowej w wieku od 8-9 lat (dziewczęta i chłopcy).

Jesteśmy już po pierwszym etapie badań. Testy sprawnościowe przeprowadzili Pogromcy Bezruchu, a Barwna formuła testów i fabuła przenosząca dzieci w świat Galaktyki Bezruchu została stworzona i na co dzień jest wykorzystywana w ramach programu @AktywneSzkolyMultiSport. Natomiast, wybrane umiejętności szkolne dzieci, koordynację ruchowo-wzrokową oraz zachowania zdrowotne uczniów i ich nastawienie do aktywności fizycznej badali pracownicy i studenci poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

aktywni3.20 1

Spotkania ze sztuką - malarstwo

Kolejnym gościem uczniów klasy 1 b i 3 b był artysta malarz p. Witold Zakrzewski. Zajęcia dotyczyły kolejnej dziedziny plastyki jaką jest malarstwo. Podczas spotkania dzieci poznały różne techniki wykonywania prac plastycznych. Między innymi: technikę akwareli, suchy pastel, olej na płótnie i wiele innych. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć prace naszego gościa.

sztuka3.20 1     sztuka3.20 2

3.20

"Obrazek i słowa - historia gotowa"

W poniedziałek 2.03 uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w lekcji w kinie pt. Obrazek i słowa- historia gotowa. Po prezentacji podczas, której uczniowie rysunkiem wyrażali emocje mogli obejrzeć film.

kls233.2

kls23222

Finał konkursu "Co wiem o swoim mieście"

24 lutego 2020 r. o godz. 12.00 w naszej szkole odbył się
IX Międzyszkolny Zespołowy Konkurs Wiedzy o Poznaniu„Co wiem o swoim mieście?”.
W konkursie wzięły udział 3 osobowe reprezentacje klas III z poznańskich szkół.

W konkursie wzięły udział reprezentacje uczniów następujących szkół:Szkoły Podstawowej nr  3, 25, 34, 84 i 90.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 90
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 34
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie,a laureatom gratulujemy zwycięstwa.

Organizatorzy: J. Cicha – Chmielina, M. Skobierska

Mali architekci w 2a

18 lutego 2020 r. uczniowie klasy 2 a gościli mamę jednego z naszych uczniów p. Renatę Burda, która przeprowadziła warsztaty z architektury. Zanim dzieci przystąpiły do pracy dowiedziały się o zasadach planowania różnych terenów, poznały rodzaje różnych planów i projektów, podziwiali różne ciekawe i dziwne budowle świata. Po takiej dawce informacji przystąpili do wykonania makiety naszego miasta , wcześniej przygotowując elementy całego projektu.

Dzień zdrowego odżywiania w klasie 3b

W środę uczniowie klasy 3 b  zrobili sałatkę wielowarzywną.  Przez parę dni podczas zajęć rozmawiali o zdrowym odżywianiu , wartościach odżywczych warzyw. Ponieważ sałatki smakowały przepysznie nawet dzieci, które na co dzień rzadko jedzą warzywa chętnie spróbowali własnych.

Dźwiękowe pocztówki z Europy - "Inspirująca Italia"

Tym razem  podczas podróży po Europie zawitaliśmy do Italii, aby dowiedzieć się co skrywa się za wenecką maską, czy Romeo i Julia nadal inspirują włoskich twórców? Podróż była nieco sentymentalna, trochę z przymrużeniem oka, ale  pełna emocji  po włoskim bucie.

 

insp2.2 1

W Muzeum Bambrów Poznańskich

W piątek 14 lutego 2020 r. uczniowie klasy 2 a odwiedzili Muzeum Bambrów Poznańskich , aby poznać historię naszych przodków, mieszkańców Rataj. Podczas wędrówki po  muzeum zobaczyli jak dawniej żyli tu ludzie, jakie posiadali sprzęty i urządzenia w gospodarstwie domowym . Dowiedzieli się także, że tradycja Bambrów kultywowana jest w naszym mieście nadal  poprzez organizowanie między innymi Święta Bamberskiego. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki mieli  okazję przymierzyć odświętny strój bamberski.

Świąteczny konkurs recytatorski

W poniedziałek 16.12 odbył się, jak co roku przed świętami konkurs recytatorski. Uczniowie mogli wybrać wiersz o tematyce zimowej lub świątecznej. Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani i pięknie zaprezentowali przygotowane wiersze. W związku z tym na wszystkich czekały nagrody.

konkursrecytatorski12.19

Spotkanie ze sztuką - praca choreografa

Gościem kolejnych Spotkań ze Sztuką, które odbyły się 16.12 była pani Daria Mesjasz pracująca w Szkole Baletowej w Poznaniu. Uczestnikami byli uczniowie klasy 1 b i 3 b, a tematem była choreografia. Prowadząca wykorzystując uczniów przygotowała choreografie do utworu muzycznego, przeprowadziła casting na solistów. Część z dzieci przygotowała ruch sceniczny, aby wziąć udział w pokazie mody. Uczniowie mogli sami doświadczyć, jak odpowiedzialna i trudna jest praca choreografa.

Słodkie Czary Mary

9 grudnia uczniowie klasy 4a mieli okazję poczuć atmosferę świąteczną. Podczas warsztatów bożonarodzeniowych w Manufakturze Słodkie Czary Mary. Zabawa była super, a lizaki wyszły przepyszne.

4a12.19 1

4a12.19 2     4a12.19 3

Z kwiatami za pan brat

Podczas 2 spotkania z tego cyklu, które odbyło się 10 grudnia 2019 r, uczniowie klasy 2a poznali niezwykłe kwiaty zimowe, zarówno te występujące w Polsce jak i te egzotyczne.