W poszukiwaniu krasnali

W czwartek, 13 czerwca wszystkie klasy czwarte (4a, 4b,4c) pojechały na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Byliśmy w Centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis, nowoczesnym centrum poświęconym wodzie, które jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu opowiadającego o powstaniu wody na Ziemi. Następnie przechodziliśmy przez różne strefy poświęcone między innymi tajemnicom oceanicznych głębin, oczyszczaniu wody czy wodnym wynalazkom. Po intensywnym wchłanianiu informacji mieliśmy czas na odpoczynek w strefie relaksu, gdzie zebraliśmy siły do dalszej części wycieczki.
Po wizycie w Hydropolis popłynęliśmy w rejs statkiem po Odrze i mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki. Widzieliśmy m. in. Katedrę św. Jana Chrzciciela, piękne kolorowe budynki i liczne mosty.
Kiedy rejs się zakończył zwiedziliśmy zabytkowy Rynek przy okazji szukając krasnali, które są jedną z ważniejszych atrakcji miasta. W całym mieście jest ich około 700! Każdy krasnal wykonuje inną czynność i ma swoje imię. Bardzo nam się podobały, bo były urocze.
Miasto Wrocław bardzo nas zaciekawiło i zachwyciło nas swoją urodą i historią.

Lena Śleboda, kl. 4a

Na wyspie pirackiej

06 czerwca 2019 r. uczniowie klas I udali się do Parku Nenufar w Kościanie , w którym czekało na nich wiele atrakcji. Wśród nich była Wioska Indiańska , gdzie dzieci mogły spotkać wodza, postrzelać z łuku, ubrać strój Indianki oraz „poszaleć „ na dmuchawcach. Na wodnym placu zabaw – Atlantydzie, można było zażyć ochłody, a obok „zakręcić się w domku” czy ”wpaść do czarnej dziury”. Zjeżdżanie na oponach i jazda w miasteczku samochodowym to kolejne atrakcje, które przypadły do gustu.  Niezapomniane wrażenie pozostało po przepłynięciu kanałami na tratwach. Podczas wodnej podróży dzieci podziwiały makiety znanych budowli świata: takich jak: Wieża Eiffa, piramida egipska, Statua Wolności. W parku rekreacyjnych dzieci mogły korzystać ze wszystkich dostępnych obiektów, jednak w ciągu dnia zabrakło by na nie czasu, dlatego koniecznie trzeba wybrać się tam jeszcze raz tym bardziej ,że  dzieci niechętnie opuszczały park.

Zielona szkoła - Wroniawy 2019

Uczniowie klasy 3 a w dniach 27– 29 maja wyjechali do Wroniaw na odpoczynek w ramach Zielonej Szkoły. Był to bardzo ciekawie i pracowicie spędzony czas. Uczniowie zamieszkali w Domu Wczasów Dziecięcych, który mieści się w pięknym dziewiętnastowiecznym, zabytkowym pałacu w środku 10 hektarowego parku.  Dzieci podczas  zajęć poznały jego historię oraz wszystkie  zakamarki i tajemnice. Uczniowie podczas pobytu mieli okazję brać udział w rozmaitych zajęciach. Wśród wielu atrakcji były jazdy gokartami, gry i zabawy na świeżym powietrzu na palcu zabaw w parku. Dzieci uczestniczyły w  zabawie Wokini, podczas której poznały życie, obrzędy, zwyczaje i zabawy Indian Ameryki Północnej.  W czasie pobytu uczniowie pojechali na wycieczkę autokarową. Zwiedzili Muzeum Pożarnictwa oraz Muzeum Przyrodnicze w Rakoniewicach, Skansen Budownictwa Ludowego  oraz jedyne w Europie Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie. Wzięły również udział w festiwalu piosenki karaoke, dyskotece. Powrót do domu był wesoły, ponieważ wszyscy zabrali ze sobą  niezapomniane wrażenia i wiele wspomnień.

Szkolna Olimpiada Sportowa klas I - III

W piątek, 7 czerwca odbyła się kolejna Szkolna Olimpiada Sportowa. Po tradycyjnym wciągnięciu na maszt flagi olimpijskiej klasy młodsze wzięły udział w rozgrywkach sprawnościowych na sali gimnastycznej. Nie było wygranych ani przegranych. Liczyła się dobra zabawa. Druga część olimpiady odbyła się na boisku, gdzie uczniowie mogli swobodnie korzystać ze sprzętu przygotowanego dla nich na  stanowiskach sportowych. Pogoda dopisała i wszyscy uczniowie mogli aktywnie spędzić ten dzień, a wiadomo , że ruch to zdrowie.

Wizyta w przedszkolu "Bartek"

3 czerwca klasa 1b wybrała się z wizytą do Przedszkola „Bartek”. Jest to Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnością. Pierwszaki zapoznały się ze sprzętem rehabilitacyjnym i  razem z przedszkolakami z grupy „Pszczółki” ćwiczyły przy muzyce. Później uczniowie wspólnie z gospodarzami bawili się na dywanie lub przy stoliczkach. Na koniec spotkania podziękowaliśmy za gościnę i złożyliśmy przedszkolakom życzenia z okazji niedawno obchodzonego Dnia Dziecka. Było to nasze drugie spotkanie. Wcześniej gościliśmy tę grupę w naszej klasie, gdzie w zespołach wykonaliśmy prace plastyczne tematycznie związane z życiem w oceanie. Obie wizyty  przebiegały w miłej atmosferze.

Spotkania ze sztuką - Trzy Muzy

W piątek 31.05 odbyło się już ostatnie Spotkanie ze Sztuki. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 2 b. Tematem spotkania były Trzy Muzy czyli rytm, melodia i harmonia, a gościem pan Marek Manowski. Podczas zajęć uczniowie mieli okazje dowiedzieć się że rytm wziął się z Afryki, a melodia z Europy. Dzieci poznały różne style muzyczne, mogli wysłuchać melodie kilku tańców narodowych. Za comiesięczne spotkania uczniowie podziękowali kwiatkiem i gromkimi brawami.

trzymuzy1

trzymzy2

Laurka dla Mamy

W piątek 24 maja uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach w Fundacji ARS. Tym razem tematem spotkania był nadchodzący Dzień Mamy. Uczniowie obejrzeli film „ Święto mamy” , uczestniczyli w zajęciach związanych z tematem zajęć, oraz wykonali laurkę dla swoich kochanych mam.

laurkadlamam5.19 1

laurkadlamam5.19 2

Teatrzyk Krokodyl

W poniedziałek 13.05 uczniowie klas I-III wzięli udział w przedstawieniu Teatrzyku Krokodyl pod tytułem "O królu Nic nie robię". Bohaterowie w ciekawy sposób pragnęli zachęcić dzieci do czytania książek.

Magiczne pudełko

W piątek 5.04 odbyło się kwietniowe Spotkanie ze Sztuką, w którym uczestniczyła klasa 2 b. Nosiło ono tytuł Magiczne pudełko. Uczniowie zostali zapoznani z instrumentami klawiszowymi. Między innymi przypomniano im pojęcia związane z dźwiękami. dzieci poznały co to jest generator dźwięku i mikser.  Prowadzący dał mini koncert gry na kieliszkach. Spotkanie jak zwykle było bardzo ciekawe.

Klasy drugie i Oko Kalejdoskopu

W poniedziałek 1.04 uczniowie klas drugich brali udział w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU. Najpierw obejrzeliśmy filmy animowane zrealizowane przez dzieci z całego kraju, a po seansie wzięliśmy udział w warsztatach animacji: „Kino od kuchni”, „Tańce łamańce”. Polecamy.

okokalejdoskopu4.19 1

Talenty trójki

Jak co roku w naszej szkole odbywa się konkurs pod hasłem Odkrywamy Talenty Trójki w różnych kategoriach. Obecnie trwa wybór najlepszych prac plastycznych w dwóch grupach- klasy młodsze i starsze. Na autorów najlepszych prac wybranych przez uczniów czekają nagrody.

talentytrojki4.19

Ciekawe zajęcia w 2b - talerz pełen zdrowia

W piątek 29.03 uczniowie rozmawiali na temat, jak dbać o układ pokarmowy człowieka? Między innymi poznali piramidę żywienia, wartości odżywcze niektórych pokarmów. Na koniec z przyniesionych materiałów wykonali talerz pełen zdrowia. Dzięki temu zapewne będą  wiedzieli, jak dbać o swoje zdrowie.

talerzzdrowie3.19

Pomoc Indianom Guarani

Gdy jako uczniowie usłyszeliśmy o bardzo trudnej sytuacji Indian Guarani mieszkających w Argentynie postanowiliśmy Im pomóc i tak powstała akcja „woreczek ryżu”. Najpierw przygotowywaliśmy woreczki z ryżem oraz dodawaliśmy do nich kartki z informacją dotycząca na czym polega to dzieło. Cała społeczność naszej Szkoły włączyła się w tą akcję m.in. Nauczyciele i Pracownicy Administracji. Po każdej Mszy Świętej w niedzielę 24 marca przed Kościołem Nawrócenia św. Pawła rozdawaliśmy przygotowane przez nas woreczki. Jedna z naszych nauczycielek , która była na misji wśród Indian przybliżyła wszstkim zgromadzonym w Kościele życie codzienne oraz problemy z jakimi na co dzień borykają się Indianie. Wierni byli poruszeni sytuacją Indian oraz tym, że tyle osób włączyło się w przygotowanie akcji woreczka ryżu która miała trzy wymiary modlitwy- w inetncji misji, postu- solidaryzując się z ubogimi Indianami spożywamy tylko jeden posiłek w ciągu dnia oraz jałmużny -pieniądze które wydalibyśmy na posiłek w ciągu tego dnia przeznaczamy na pomoc Indianom Guarani. Akcja trwała do późnych godzin wieczornych ale każdego z nas przepłniała wielka radość związana z tym że mogliśmy komuś pomóc. My chcemy tak jak mówił Ghandi „ być zmianą, którą chcielibyśmy widzieć w świecie”.

Spotkanie w Synagodze

W dniu 22 marca w ramach projektu „ Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” nasze Misyjne Koło uczestniczyło w spotkaniu z Panią Alicją Kobus Przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Pani Alicja przybliżyła nam kulturę żydowską, różnego rodzaju zwyczaje, jak również religię judaistyczną.

Każdy z chłopców przed wejściem do Synagogi otrzymał do założenia jarmułkę. Akurat tak się złożyło, że w dniu którym przyszliśmy do Gminy było święto Purim. Pani Alicja wyjaśniła nam jego znaczenie opowiadając historię królowej Estery. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają oraz brzmią grzechotki specjalnie używane na to święto. Wszyscy wykorzystują je w momencie gdy wyczytywane jest imię Hamana( wroga Żydów pragnącego ich zagłady) tak aby je zagłuszyć.

Pani Alicja pokazała nam miejsce odczytywania świętej księgi żydowskiej czyli Tory oraz opowiedziała jak wielkie znaczenie ma ona dla Żydów. Mogliśmy także zobaczyć tefilin czyli dwa czarne skórzane pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry w którym znajdują się cztery ustępy Tory ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera czyli człowieka uprawnionego do przepisywania świętych pism. Pani Przewodnicząca poczęstowała nas także macą (czyli przaśnym chlebem spożywanym podczas Szabatu). Wyjaśniła nam także czym jest mezuza. To znaczy  pojemnik wykonany z metalu kości lub szkła w którym umieszczony jest zwitek pergaminu z fragmentami Tory. Dla nas wszystkich spotkanie z Panią Alicją Kobus było bardzo ubogacającym doświadczeniem.

Spotkania ze sztuką - bajkowa rodzina instrumentów

W piątek 15.03 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Spotkania ze sztuką. Wzięły w nim udział klasy drugie. Tematem spotkania była Bajkowa rodzina instrumentów dętych. Gościem był muzyk pan Maciej Łukacz, który prezentował nam brzmienie różnych instrumentów. Między innymi był to flet prosty, poprzeczny, akordeon, trąbka, saksofon.